martie 28, 2024

Echipa „Guerreras” a căzut în fața României și i-a pus pe locul trei în Cupa Carpaților

MADRID, 2 octombrie (presă europeană) –

Echipa de handbal feminin a Spaniei a căzut în faţa României sâmbătă (25-23) în a treia zi a Cupei Carpaţilor, care se desfăşoară la Bistriţa (România), duel în care gazdele au fost mai eficiente în ultimele minute.

Cu o victorie în fața Austriei (27-32) și două înfrângeri în fața Serbiei (30-28) și împotriva României, bărbații lui Jose Ignacio Prades își iau rămas-bun de la locul trei în competiția românească, parte dintr-un final drept al Europei lor. preparate din Slovenia, Muntenegru și Macedonia de Nord.

La Sala Polivalenta Unirea din Bistrița, ambele echipe și-au arătat puterea defensivă în primele minute, portarii fiind principalii protagoniști. Fundașul galiției Alicia Fernandez a dat viteză atacului spaniol, deși lipsa reușitei în lansare, fie în set-atac, fie în contraatac, l-a cântărit pe ‘Guerreras’ la finalul primei reprize (10-8) .

Spania a reusit sa egaleze dupa repriza secunda (10-10) gratie inspiratiei Maddi Ala, si desi Yulia Domanska a intarit echipa Romaniei, Prades a reusit sa preia conducerea (14-15). Totuși, în căldura fanilor lor, localnicii și-au recăpătat conducerea și au reușit să încununeze campionii turneului.