martie 28, 2024

Echipa Tenis-Halep dă năvală în cartierele Madridului, Murray trimite pachete tematice

Fostul număr unu mondial Simona Halep și-a intensificat pregătirile la French Open cu o victorie cu 6-4 6-4 asupra americancei Coco Gauff pentru a ajunge luni în sferturile de finală la Madrid Open, în timp ce Andy Murray a câștigat primul său meci pe zgură în cinci meciuri. ani.

Halep, care a câștigat de două ori Openul Francez și titlul de la Madrid, nu este cap de serie după ce și-a coborât în ​​clasament anul trecut, după o serie de accidentări, dar nu a pierdut nicio grupă la turneu anul acesta. Românca, aflată acum pe locul 21 în lume, a fost la cel mai bun nivel pe zgură roșie și a dat dovadă de hotărâre de a câștiga cele mai lungi raliuri dar nu a putut să o rupă până când adolescenta americană a făcut o serie de erori neforțate pentru a ateriza cu 5-4.

Halep a executat setul, dar i-a aprins puterea lui Gauff, pe măsură ce încrederea tânărului de 18 ani a crescut brusc și a luat un avantaj de 3-0 în setul doi. Dar lovitorul român și-a revenit rapid și a ripostat, în timp ce numărul de greșeli al lui Gauff a continuat să crească, spărgând de două ori pentru a urca cu 5-4 înainte de a încheia meciul în 77 de minute.

„Am simțit că am jucat exact ceea ce trebuia să joc. În al doilea set m-am schimbat puțin”, a spus Halep într-un interviu de după meci. „Era mai agresivă și nu era ușor de adaptat, dar până la urmă am împins-o înapoi și ea a făcut ce am vrut să fac… Am jucat de câteva ori, așa că am știut la ce să mă aștept”.

READ  WTA Transylvania Open Day 1 Predicții, inclusiv Tomljanovic vs Potapova

Halep o va întâlni pe cap de serie tunisianul Anas Jabeur, care a învins-o pe Belinda Bencic cu 6-2, 3-6, 6-2 într-un meci anterior în care setul final s-a ținut sub acoperiș din cauza ploii. „Doar o reamintire băieți, Simona a învins-o pe Paula (Padusa în runda precedentă) și este spaniolă. Așa că, dacă câștigă, trebuie să mă înveselești”, a spus Jaber.

Murray îi elimină În primul tur al turneului masculin, wildcard-ul Andy Murray l-a devansat pe Dominic Thiem, care de la întoarcere a suferit o accidentare la încheietura mâinii care l-a împiedicat să-și apere titlul la US Open anul trecut.

Thiem, care a petrecut opt ​​luni pe margine, a jucat doar al patrulea joc în acest an, iar austriacul – care nu a câștigat nicio victorie în 2022 – a fost departe de a fi cel mai bun. Tim a făcut 33 de faulturi neintenționate, dintre care majoritatea au venit dintr-un forehand. Murray a fost cel mai ascuțit din grup și, după ce a câștigat cu 6-3, 6-4, scoțianul – care și-a revenit după o intervenție chirurgicală la șold care aproape ia pus capăt carierei – a oferit cuvinte de încurajare.

„Sper că te vei simți mai bine în curând”, i-a spus Murray lui Tim pe rețea. „Mă bucur să te văd din nou. Hai, durează mult, dar vei fi bine.” Anterior, capul de serie al 10-lea italian Yannick Sener a făcut o pauză mare când a ripostat dintr-un set în spate și apoi a salvat trei puncte de meci pentru a conduce americanul Tommy Ball cu 6-7 (4) 7-6 (4) 6-3 în trei ore. . Bătălia pentru a trece în runda a doua.

READ  Predicții WTA Eastbourne Ziua 3, inclusiv Jabeur vs Giorgi

„A fost o situaţie foarte dificilă”, a spus Sener, care îl va înfrunta pe Alex de Minaur. „Eram în primul set 5-2 şi apoi l-am pierdut”. „A jucat un tiebreak foarte bun. Am făcut două greșeli neintenționate la început și al doilea set a fost și el cam ca un roller coaster.”

(Această poveste nu a fost editată de personalul Devdiscourse și este generată automat dintr-un flux partajat.)