aprilie 19, 2024

Emiratul Hamda Al Qubaisi se califică la Campionatul European de Formula susținut de Alpine cu PREMA Racing

Riad: Meciurile din semifinalele Cupei Regelui au fost martorii multă emoție. Duminică, Al Hilal a revenit de la un gol în jos pentru a învinge Al Shabab cu 2-1 după prelungiri, în timp ce Al Fayha l-a șocat pe Al Ittihad pentru a câștiga cu 1-0. Iată cinci lucruri pe care le-am învățat.

1. Fără efecte ale Cupei Mondiale pentru Odion Ighalo

Sau poate mai corect ar fi să spunem că atacantul și-a îndepărtat frustrarea asupra tinerilor. Ighalo s-a întors de la retragerea internațională în noiembrie și a existat unele controverse când clubul său nu a părăsit Cupa Africii a Națiunilor în ianuarie. Acest club a fost tineretul și, la scurt timp, a plecat la Al Hilal, care se afla la capătul tabelului în tabel. Nu mai.

Fostul om de la Manchester United a fost convocat de Super Eagles pentru a înfrunta Ghana la Cupa Mondială. A ieșit de pe bancă în manșa secundă acasă, dar nu a putut împiedica Black Stars să câștige goluri în deplasare și să-și asigure un loc în Qatar.

A fost o situație sfâșietoare pentru toți fanii nigerieni, iar duminică Ighalo a fost aparent mai hotărât ca niciodată să marcheze. A fost un adevărat gol pentru atacant, o lovitură instinctivă din afara zonei care a câștigat meciul, a frânt inimile tinerilor și a încheiat o săptămână mizerabilă la cel mai înalt nivel.

2. Al-Fayhaa arată că magia cupei este încă vie cu ajutorul sârbilor

După victoria lui Al Hilal de duminică, țara se aștepta la o finală mare cu Al Ittihad, dar liderii ligii au căzut în capcana agitată a lui Al Fayhaa. Bărbații complexului au avansat în meciul cu Tigrii din prima repriză și au avansat cu nouă minute înainte de finalul primei reprize datorită muncii minunate a lui Malik Al-Abdul-Moneim și a unui final minunat al lui Muhammad Abu Saban.

READ  Medicii români sunt cercetați pentru că ar fi reutilizat implanturi de la pacienți decedați

A fost o performanță grea din partea oamenilor lui Vuk Rasovich. Aproape tot traficul a fost într-o singură direcție în repriza secundă, când Al Ittihad a împins înainte, dar cu toată posesia lor, s-au străduit să creeze ocazii clare. Numărul de tacleri și interceptări în ultimul șanț a fost impresionant și, chiar și atunci când apărarea a fost încălcată, portarul Vladimir Stojkovic era într-o formă perfectă și merita orice i-au putut arunca oamenii lui Jeddah. Cursa sa de a salva lovitura de cap a lui Abdul Razzaq Hamdallah de pe bară cu 10 minute rămase a fost de clasă mondială și a indicat că aceasta nu va fi Noaptea Unirii.

În sfârșit, a avut timp ca Alexander Trajkovsky, omul care a eliminat Italia de la Cupa Mondială, să facă apariția. Starul macedonean este la 90 de minute de cupă și același lucru se poate spune despre Al-Fayha – va fi istoric.

3. Deși noul antrenor al lui Al Hilal are o traumă psihologică la tineret

Al Hilal a avut probabil aproximativ două treimi din minge, dar Al Shabab a avut multe ocazii și a părut periculos tot timpul. Cu toate acestea, au ajuns să piardă din nou. Trebuie să te întorci în 2014 pentru a găsi ultima victorie competitivă asupra rivalilor săi din Riad. În cele două sezoane din acest an și anul trecut, Al Shabab a fost doar înaintea titlului pentru a-l înfrunta pe Al Hilal, strivindu-i și practic scos din competiție.

Românul Marius Somodică a învățat multe despre jucătorii săi în primul său meci de când l-a succedat pe Pericles Chamușcă luna trecută. Echipa sa s-a chinuit din greu și și-a creat ocazii și a mers înainte în minutul datorită unei lovituri de pedeapsă a lui Ever Banega.

READ  Szijjártó îi încurajează pe maghiari să voteze pentru Fidesz

Dar din acel moment, eroii au făcut un pas înainte și nu părea că tinerii sunt pe cale să reziste. Atacurile s-au intensificat după ce șutul lui Salman Al-Faraj a egalat scorul la 18 minute rămase, iar ea aproape că a putut vedea că se pierdea credința bărbaților îmbrăcați în alb. Pentru restul sezonului, la fel ca și în Liga Campionilor AFC, noul antrenor român va trebui să muncească din greu pentru a insufla în echipă forța mentală potrivită.

4. Sindicatul va fi dezamăgit, dar nu se va prăbuși

Șansele de a se dubla ar putea fi dispărut până acum, dar când praful va dispărea, Federația nu va fi frustrată mult timp pentru că există un premiu mai mare în vizorul lor. Tigrii au câștigat Cupa Regelui în 2018, dar asta a fost în 2009 ultima oară când au câștigat titlul de ligă. Așa cum este, ei îl depășesc pe Al Hilal pe locul doi cu 11 puncte și, în timp ce campionii au șapte meciuri rămase, mai mult decât liderii de două ori, Union League este într-adevăr învinsă.

Antrenorul Cosmin Contra le va spune jucătorilor săi că scorul împotriva lui Al Fayhaa este unul dintre acele lucruri. S-au făcut greșeli în spate împotriva unui adversar care apoi s-a apărat atât de feroce. În altă seară, lucrurile ar fi putut să meargă altfel, dar Union trebuie să o pună la spate și să se concentreze pe pozitiv. Igor Coronado pare să se întoarcă în plină formă și să arate puternic, iar fundașul Ahmed Hegazy ar trebui să fie pregătit să iasă pe teren atunci când meciurile mari sunt rapide și rapide în luna mai. Al Ittihad are nevoie de patru victorii pentru a încheia Campionatul Ligii.

READ  A doua cap de serie, Cirstea Sabalenka, uimește în seturi drepte

5. Este finala de care are nevoie Arabia Saudită

Al Hilal este singurul club care are șanse să-l captureze pe Al Ittihad în Liga Profesională Saudită și se speră, cel puțin de neutri, că cursa pentru titlu va continua și în următoarele săptămâni. Nu era ideal să avem aceleași echipe în finala Copa del Rey. Acum există o narațiune diferită și este înviorător să-l vezi pe Fayhaa creând-o. Sărbătorile lor de la sfârșitul victoriei au arătat ce înseamnă șansa de a cuceri un prim mare trofeu pentru club. Pentru o Federație care a ridicat trofeul de nouă ori, cu siguranță nu ar avea același sens.

Cupa Regelui a adus câțiva câștigători interesanți în ultimul timp, cu sărbătorile Al Taawun și Al Faisaly din ultimele trei sezoane. Aceste victorii nu au împins acele echipe la următorul nivel încă, dar nu trebuiau să schimbe experiența cu nimic. Arată că, în timp ce jucătorii de top sunt foarte puternici și consecvenți pe parcursul unui sezon de ligă, oricine poate învinge pe oricine în cazul unei egalități de cupă și așa ar trebui să fie.