aprilie 23, 2024

Emma Radukanu ripostează în România pentru a înregistra prima victorie după US Open | Tenis

Emma Radukanu este campioana US Open, a ajuns în a doua săptămână de la Wimbledon și numele ei este deja cunoscut în întreaga lume. Cu toate acestea, în fața unui personal de competiție la scară mică de la BTarena din Cluj-Napoca, tânărul-permanent-permanent de 18 ani și-a dat seama de două dintre multele realizări de bază pe care nu le-a atins niciodată până acum: a jucat trei seturi într-un turneu la nivel de tur. . Pentru prima dată, a obținut prima victorie într-un turneu WTA.

În timp ce era în pragul înfrângerii, Radukanu a șters erorile și frustrarea crescândă înainte de a-și ridica poziția în momentele cruciale în care a învins-o pe slovenul Bologna Hercog cu 4-6, 7-5, 6-1. Aceasta este prima victorie a lui Radokanu de la câștigarea titlului la New York, iar el o înfruntă pe favorita de acasă, Ana Bokton, în turul doi al Transylvania Open.

După aceea, Radukanu a descris victoria ca pe o „mare victorie” și a spus că șansa primei sale victorii WTA i-a trecut prin minte. „Cred că este nevoie de efort și liniște sufletească”, a spus el. „Știam că nu joc bine. Așa că a trebuit să continui la un moment dat și m-am gândit că tenisul meu s-ar putea îmbunătăți și s-ar putea îmbunătăți dacă mi s-ar oferi oportunitatea de a avea mai multe servicii. Sunt foarte mândru de cum m-am luptat astăzi.

Herkog este pe locul 124 în lume, Radokunu pe locul 23, iar slovenul preferă câmpurile de lut. Dar jocul lor pe aceste terenuri lente pentru o lungă perioadă de timp a reflectat faptul că Radokanu ar fi fost jucătorul cel mai jos clasat înainte de US Open.

READ  Compania română de software Tara Interactive dezvoltă stocarea de date medicale blockchain
Radukanu a marcat un șut în timpul victoriei în trei seturi. Foto: Melinda Nagy / Shutterstock

După ce Radukanu a câștigat la o pauză devreme, calitatea lui Hercock a apărut. A servit atât de bine încât a început încet să găsească mai multe forehands. Sub presiune pentru prima dată într-un avantaj cu 4-1, Radukanu a pierdut cinci game-uri la rând pentru a renunța cu calm la primul set.

Radukanu s-a reintegrat apoi în setul doi și a lucrat mai bine. Dar când a ajuns la cele mai cruciale momente, s-a confruntat cu un break point atât în ​​4-4, cât și în 5-5 și meciul a fost în echilibru. La primul punct de pauză, Radukanu a intrat pe linia de bază și a lovit un revers reușit. În al doilea rând, a creat o porțiune uimitoare de derapare care a murit pe teren și i-a câștigat punctul.

Ritmul s-a schimbat încet pe măsură ce oportunitățile au continuat să-l evite pe Hercules. Presiunea lui Radukanu a aterizat pe umerii Sloveniei, care a rămas 5-6. La al treilea set point, Radukanu a câștigat în cele din urmă. Odată ce Radukanu a egalat meciul, nu s-a uitat înapoi și a trecut cu ușurință de setul final.

„Dintre toate meciurile pe care le joc, am experiență și astăzi simt că cu siguranță joacă un rol important”, a spus el. „Pentru că atunci când nu joci bine, știi că poți face mai bine. Am învățat să încerc și să sape și cred că pot schimba meciurile.

Apoi a arătat că acționează mai încrezător în interviul său, eliminând întrebările în limba engleză și răspunzând cu încredere în romană. „Mă simt foarte confortabil”, a spus el. „Imi vine să joc acasă, toată lumea este atât de prietenoasă și primitoare. Vreau să rămân aici. Când am avut probleme m-am gândit: „Nu vreau să plec de aici, m-a ajutat.

READ  Nou trailer american pentru Strange Dark Comedy 'Întregalde' din România

Pe măsură ce noua britanică numărul 1 a avansat de la punctul de cotitură, ea a avansat la noul jucător britanic numărul 1 masculin la Erstay Bank Open din Viena, învingându-l pe Cameron Norie cu 7-6 (4), 6-1 în primul ei meci. . Competiție de când a câștigat titlul la BNP Paribas Open la începutul acestei luni. Felix Agar-Aliasimi Nori din Canada se confruntă în încercarea de a se califica în finala ATP de la Torino.