martie 29, 2024

Estonienii ajută cluburile în faza grupelor conferințelor și a Ligii Europene | Sport

Estonienii ajută cluburile în faza grupelor conferințelor și a Ligii Europene |  Sport

Interul naționalei Estoniei, Vlasi Sinjavski, a marcat singurul gol în victoria cu 1-0 pentru clubul ceh Slovacia, care a învins-o pe AIK Suedia cu 4-0 la general, pentru a trece în faza grupelor din UEFA Conference League de anul acesta.

Sengavsky, care s-a alăturat Slovaciei în mai de la cehia Karvina, a marcat golul victoriei în minutul 76 după ce a intrat ca înlocuitor în repriza secundă, transformând o centrare din stânga prin Jan Kalabsky.

Slovaco s-a calificat în Liga Conferințelor după ce a învins-o pe giganții Sparta Praga cu 3-1 în finala Cupei Cehe din sezonul trecut, iar victoria i-a oferit clubului și primul lor titlu major.

Puteți urmări golul câștigător al lui Sinjavski pentru Slovacko pe Soccernet.ee aici.

Sengavski i se va alătura în turul următor de colegul internațional eston Jonas Tam, care joacă pentru echipa sa română FSB (fostă Steaua București).

Într-o încheiere dramatică a manșei secunde a meciului din turul al treilea preliminar cu norvegianul Viking Stavanger, FSB a câștigat cu 3-1 seara, învingând cu o lovitură de pedeapsă în minutul 94 de la Risto Radonovic. Lovitura directă a lui Radonovic la moarte a inversat și egalitatea în echipa română, făcând 4-3 la general și scoțând Stavanger din competiție.

În Europa League, divizia a doua a UEFA, estonianul Karol Mets a ajutat echipa elvețiană FC Zurich să-și confirme locul în faza grupelor cu o victorie cu 1-0 în deplasare cu clubul scoțian Hearts.

Victoria lui Zurich în acea noapte a venit de la mijlocașul Fabian Rohner, după 80 de minute, pentru a oferi campioanelor elvețiene o victorie generală cu 3-1.

READ  Indian Wells: Diana și Ivana Yastremska au fost forțate să fugă din Ucraina sfâșiată de război

Mijlocașul Mets a fost implicat în incidentul principal al meciului, când fundașul Hearts, Jorge Grant, a primit un al doilea cartonaș galben în minutul 56 pentru o presupusă scufundare după o provocare a estonului.

În altă parte în Europa League, mijlocașul eston Nikita Baranov FC Bionic Yerevan a remizat cu 0-0 în deplasare cu moldoveanul Sherif Tiraspol, înainte de a pierde cu 3-2 la penalty-uri în fața echipei care a învins-o pe Real Madrid în Liga Campionilor sezonul trecut.

Tragerea la sorți pentru faza grupelor din UEFA Champions League din acest sezon va avea loc vineri, 26 august, la ora 14:00, ora Estoniei, urmată de tragerea la sorți pentru faza grupelor din UEFA Champions League, la ora 15:30.

Urmăriți știrile ERR pe Facebook Si Stare de nervozitate Și nu ratați nicio actualizare!