aprilie 19, 2024

Extrase sportive – Shillong Times

Șoferul de navetă indian Ajay Jayaram își anunță retragerea
Chennai, 27 martie: Ajay Jayaram, care a făcut parte din echipa indiană masculină care a câștigat medalia de bronz la Campionatele din Asia de badminton din 2016, și-a anunțat retragerea din badmintonul profesionist după o carieră de peste două decenii. Jayaram, care a câștigat de două ori Openul Olandei (2014 și 2015) și internaționalul ceh, a folosit sâmbătă Twitter pentru a-și anunța retragerea. „Cu toate lucrurile bune s-au terminat, la fel și călătoria mea profesională de badminton de aproape două decenii. Am decis să mă retrag din badmintonul competitiv și să scriu asta, cu ochii înlăcrimați și un nod în gât”, se arată în declarație. (UNI)

Arjun, Harsha, Gokesh Co-lideri ai Delhi International Chess
NOU DELHI, 27 MARTIE: Arjun Erigesi, Harsha Bharatakte și De Jokesh au apărut duminică ca co-lideri ai celei de-a 19-a ediții a Delhi International Chess Open Grandmasters aici. Cu două runde rămase până la final, turneul se îndreaptă spre un final interesant, cei trei indieni conduc clasamentul cu șapte puncte. În optimi, Erigeși a eliminat-o pe fosta campioană națională Lalith Babu MR în 28 de mutări într-un meci scoțian. Între timp, al doilea cap de serie rus Pavel Ponkratov, Harsha, a lovit piesele deschise într-un meci semi-slav după 58 de mutări. Gukesh a câștigat și el, învingându-l pe Karthik Venkataraman printr-o tăietură întunecată în Queen’s Gambit Declined. (PTI)

Concurent WTT Star: Maneka intră în runda a doua
Doha, 27 martie: Starul indian de tenis de masă Manika Batra a intrat în turul doi al WTT Star Contender după ce l-a învins duminică pe chinezul Qian Tianyi într-un meci intens din primul tur aici, pe Lusail Sports Arena. Batra, pe locul 48 mondial, a trecut de Tianyi cu 3-2 (11-9, 4-11, 11-9, 6-11, 11-9) într-un meci de 40 de minute. India Shawna Chan din Germania va juca în optimile de finală. Patra va concura și la dublu feminin cu Archana Kamath și la dublu mixt cu Sathyan Janaskaran. La dublu masculin, Charath Kamal și Manaf Thakkar au pierdut meciul de deschidere cu 3-1 (6-11, 11-6, 11-7, 11-5) în fața duo-ului spanio-român Álvaro Robles și Ovidiu Ionesco. (UNI)

READ  West Ham United vs FCSB - Tot ce trebuie să știți

DGC Open: Sandhu ocupă locul doi după ce a pierdut playoff-ul
NOU DELHI, 27 martie: Jucătorul de golf indian Ajich Sandhu a fost aproape de a câștiga DGC Open inaugural înainte de a intra în play-off, deoarece thailandezul Netthorn Thepong a câștigat primul său titlu în Turul Asiatic, într-un final convingător aici, duminică. Sandhu (71) și Nitithorn (73) au produs o pasăre zburătoare pe gaura a 18-a pentru a termina șapte sub după patru runde, forțând un playoff. Nitithorn, liderul peste noapte cu două lovituri, a făcut apoi o pasăre genială pe prima gaură din playoff – cu cincisprezece jucători pe locul al optsprezecelea, în timp ce Sandhu a renunțat la paritate în final. (PTI)

Indienii câștigă titluri la Poland Open
NOU DELHI, 27 MARTIE: Călăreții indieni talentați Kiran George și Anupama Obadhyaya au câștigat duminică titlurile de simplu masculin și, respectiv, feminin la Campionatele de badminton la Polish International Open Challenge de la Arlamo. George, campioana apărătoare, și-a păstrat titlul după ce a învins-o pe Chia Hao Li din Chinese Taipei cu 21-15 21-14 în meciul de top, în timp ce Obadiyaya a învins-o pe colegul indian Aditi Bhatt cu 17-21 21-14 21-17 în finala de simplu feminin. . Pentru George, a fost al doilea titlu al sezonului, după ce a câștigat Odisha Open Super 100 în ianuarie. De asemenea, a ajuns la echipa națională a Indiei pentru Campionatul Asiatic de badminton pe echipe în februarie. (PTI)