martie 29, 2024

Franța privește sferturile de finală ale Euro 2020 în timp ce Modric planifică căderea Spaniei

Deținătorii Cupei Mondiale Franța joacă Euro 2020 luni, în fața Elveției la București în căutarea unui loc în sferturile de finală, în timp ce Luka Modric conduce Croația să înfrunte Spania.

Favoritele dinaintea turneului, Franța s-a străduit să-și găsească cel mai bun nivel în această competiție, după ce a învins cu îngust Germania în egaluri cu Ungaria și Portugalia.

Kylian Mbappe nu a reușit să găsească pâna până acum, iar antrenorul Didier Deschamps a suferit răni unor membri ai echipei sale, dar Le Blius este încă de așteptat să aibă multe despre vecinii lor elvețieni din capitala României.

„Am trecut pagina acum în faza grupelor, ceea ce a necesitat mult efort, iar acum trecem la o nouă competiție”, a declarat duminică căpitanul francez Hugo Lloris.

„Abordarea ar trebui să fie acum complet diferită și știm că nu avem nicio marjă de eroare”.

Elveția, care s-a calificat în optimile de finală 16 ca una dintre primele echipe clasate pe locul trei, nu a câștigat un meci eliminatoriu la un turneu important din anii 1930 și ar fi un șoc imens dacă i-ar da afară pe campionii în acțiune.

Franța a jucat ultimele două meciuri de grupă la Budapesta, singurul stadion din Euro 2020 fără restricții de capacitate legate de Covid-19, iar acum autoritățile locale din București au mărit numărul de fani permiși să intre în meciul de pe Arena Națională.

Aproximativ 25.000 de susținători vor fi lăsați să intre în tribune, ceea ce reprezintă jumătate din capacitatea totală, deoarece restricțiile asupra coronavirusului ușurează.

Până când va începe meciul la 1900 BST, Franța și Elveția vor ști cine sunt probabil rivalii în sferturile de finală, Croația și Spania întâlnindu-se în cealaltă luni la Copenhaga.

READ  Australian Daz pornește nava ONE C.

– Mare luptă –

Meciul combină campionii europeni din 2008 și 2012 și subcampionii Cupei Mondiale din 2018 conduse de Luka Modric.

Mijlocașul în vârstă de 35 de ani este o figură cunoscută în Spania, care a petrecut ultimii nouă ani la Real Madrid și a jucat în victoria cu 3-1 asupra Scoției care a condus Croația în faza eliminatorie.

„Modric a făcut lucruri grozave cu Real Madrid, a câștigat Balonul de Aur și a făcut lucruri grozave cu Croația, așa că va fi o mare bătălie la mijlocul terenului”, a spus Koke, vedeta Atletico Madrid.

Spania a fost susținută de o victorie cu 5-0 asupra Slovaciei, care i-a văzut avansând în optimile de finală și nu au câștigat niciun meci eliminatoriu al turneului de când a învins Italia în finala de la Kiev din 2012.

În timp ce Modric va fi prezent, Croația va rămâne fără un alt jucător cheie în Ivan Perisic, care a marcat de două ori în faza grupelor, dar este acum izolat după ce a dat pozitiv pentru Covid-19.

Câștigătorii legăturilor de luni vor trece la meciul de sferturi de vineri care va avea loc la Sankt Petersburg, în ciuda îngrijorărilor cu privire la creșterea numărului de cazuri de coronavirus în Rusia.

– Belgia elimină Portugalia –

Duminică, Belgia a eliminat-o pe Portugalia, campionul în exercițiu, deoarece golul lui Thorgan Hazard a asigurat o victorie cu 1-0 pentru echipa numărul unu a lumii din Sevilla.

Cristiano Ronaldo nu a reușit să bată recordul internațional de scor după ce a egalat locul 109 împotriva lui Daei în faza grupelor, punând capăt speranțelor Portugaliei de a apăra titlul câștigat în 2016.

READ  Edgar Marco a fost numit noul director al Bridport

„Sunt jucători care au vărsat lacrimi”, a declarat antrenorul portughez Fernando Santos după meci.

Belgia poate aștepta cu nerăbdare să se confrunte cu Italia la München vineri, dar își exprimă îngrijorarea cu privire la condiția fizică a vedetelor creative Kevin De Bruyne și Eden Hazard.

Ambii jucători sunt supuși testelor luni, după ce au suferit accidentări în Sevilla.

„Avem nevoie de 48 de ore pentru a cunoaște amploarea leziunilor”, a declarat antrenorul belgian Roberto Martinez.

Republica Cehă se va confrunta cu Danemarca în sferturile de finală de la Baku în weekendul viitor, după ce a pus capăt viselor olandeze cu o victorie cu 2-0 la Budapesta.

Thomas Holz și Patrik Schech au marcat două goluri în repriza a doua pentru cehi după ce Matthijs de Ligt a fost expediat pentru olandezi pentru un handbal deliberat.

Optele confruntări continuă marți, cu o confruntare uriașă între Anglia și Germania la Londra și o confruntare între Suedia și Ucraina la Glasgow.