aprilie 19, 2024

French Open 2022: Jessica Pegula o învinge pe Irina Camelia Bejo pentru a deveni a treia americancă în sferturile de finală

Paris, 30 mai: Jessica Pegula a revenit dintr-un set târziu pentru a o învinge pe românca Irina Camelia Bejo cu 4-6, 6-2 6-3, ajungând luni în sferturile de finală ale Openului Francez aici. Ea a ajuns în sferturile de finală în anii succesivi la Australian Open în 2021 și 2022, iar cel mai bun rezultat anterior al lui Pegula la Paris a fost runda a treia care a apărut anul trecut. Ea nu a pierdut nicio grupă în primele trei runde pentru a deschide un nou teren în 2022, dar a renunțat la serviciu de două ori împotriva lui Peugeot pentru a rămâne în urmă. Daniil Medvedev și Stefanos Tsitsipas au arătat ușa la Roland Garros.

Americanul, clasat pe locul 11, a rămas în urma unei pauze în cea mai mare parte a primului set, dar a revenit puternic pentru a-și asigura victoria cu 2 ore și 8 minute. Pegola a spart Peugeot în al patrulea joc din al doilea și al treilea set pentru a câștiga o prioritate la care nu a renunțat niciodată. Pegola nu a câștigat niciodată o combinație împotriva lui Peugeot. Românca a câștigat primele două întâlniri, inclusiv la WTA 250 de la Melbourne pentru a începe acest sezon. Ea este una dintre cele trei jucătoare americane care au ajuns în sferturile de finală, cu Sloane Stephens și Coco Gauff jucând în jumătatea inferioară a sferturilor de finală.

(Povestea de mai sus a apărut pentru prima dată pe 31 mai 2022, la 11:25 AM IST. Pentru mai multe știri și actualizări despre politică, lume, sport, divertisment și stil de viață, conectați-vă la site-ul nostru latestly.com.)

READ  Whoopi Goldberg își cere scuze pentru că a folosit termeni derogatori pe The View: „Îmi pare foarte, foarte rău”