martie 29, 2024

Galatasaray l-a învins pe Lokomotiv Moscova cu 1-0 în Europa League

În topul grupei E din Europa League, giganții din Istanbul Galatasaray și-au consolidat avantajul joi târziu cu o victorie cu 1-0 asupra Lokomotiv Moscova pe stadionul Lokomotiv din capitala Rusiei.

Meciul a început puternic, deoarece jucătorii echipei Lokomotiv cu înclinații defensive au recurs la comiterea multor greșeli pe stadionul Lokomotiv.

Niciuna dintre părți nu a reușit să înscrie sau să tragă pe țintă până la sfârșitul primei reprize.

Deși jocul istovitor a continuat, leii au făcut multe încercări ratate. În a doua jumătate, sistemul Video Assistant Arbitru (VAR) nu a fost disponibil din cauza unei probleme tehnice, care a fost a doua eroare a nopții, iar primul s-a întâmplat când Bayern München a fost prezentat ca Galatasaray pe teren, cu antrenorul Fatih. Numele lui Terim este Selim.

Afișarea Bayern Munchen în forma Galatasaray pe stadionul Lokomotiv pe 22 octombrie 2021 (Imagine preluată de pe Twitter)

Deschiderea târzie a venit după o centrare strălucită a mijlocașului român al celor de la Yellow Reds, Olympio Morutan, care i-a permis colegului său atacant Karim Akturkoğlu să înscrie cu un voleu inteligent. Akturkoglu, a cărui zi de naștere a coincis cu meciul, a alunecat în a doua repriză, marcând în minutul 82.

Portarul Lokomotiv a negat o altă încercare a lui Akturkoglu în ultimele minute ale meciului, care s-a încheiat cu o victorie decisivă cu 1-0 asupra leilor.

Galatasaray, poreclit „cuceritorul Europei” datorită victoriei Cupei UEFA din 2000, nu a acceptat niciun gol în primele trei meciuri din Cupele europene pentru prima dată și a sporit grupa E cu șapte puncte datorită acestei victorii.