aprilie 19, 2024

Galatasaray s-a calificat în Liga Europeană și a ieșit Fenerbahce

Istanbul

Galatasaray a ajuns în fazele eliminatorii ale Ligii Europene cu o victorie cu 4-2 acasă în fața lui Olympique Marseille în noaptea de 25 noiembrie, în timp ce Fenerbahce a pierdut cu 1-0 la Olympiakos și va continua în calificările Ligii de Conferințe.

class=”cf”>

Mulțumită unei mulțimi puternice, Galatasaray a trecut în avantaj în minutul 12, când Alexandro Cikaldao a tras un șut de la 15 metri înainte ca Doge Caleta Carr să pară centrarea mică a României în plasă.

Sofiane Feghouli a marcat 3-0 cu o lovitură de cap înainte ca Arkadiusz Milik să înscrie când a marcat după ce Molesera a salvat lovitura de pedeapsă pentru atacantul polonez.

Ryan Babel a marcat al patrulea gol al lui Galatasaray cu un final superb, iar lovitura târzie de cap a lui Milik a fost puțină consolare pentru Marsilia.

Antrenorul Galatasarayului, Fatih Terim, s-a bucurat de victorie.

„Am învins una dintre cele mai bune echipe din Europa”, a spus antrenorul experimentat după meci.

„Sunt foarte fericit să înving o echipă cu o echipă foarte puternică care a primit patru goluri pentru prima dată în acest sezon”, a spus el.

class=”cf”>

Ei vor înfrunta Lazio și Galatasaray în două săptămâni pentru primul loc în Grupa E, după ce și-au asigurat calificarea cu stil.

Italienii au învins Lokomotiv Moscova cu 3-0, al cărei șef al sporturilor și dezvoltării Ralph Rangnick va pierde în fața lui Manchester United, potrivit rapoartelor.

Cerro Immobile a marcat două penaltyuri în a doua repriză, înainte ca Pedro Rodriguez să termine scorul.

Galatasaray conduce grupa cu trei puncte, după ce a pus capăt șanselor de avansare a lui Marsilia.

READ  Olanda spune că a sosit primul grup de afgani

La Atena, atacantul grec Tekinho a marcat în ultimele minute pentru a le oferi gazdelor victoria.

În altă parte în Europa League, Moussa Diaby a marcat un gol al victoriei cu întârziere pentru a conduce Bayer Leverkusen în optimile de finală și a marcat o victorie dramatică cu 3-2 acasă cu Celtic.

Golurile mijlocașului Robert Andrich, secundul său, și ale interașului Diaby în ultimele cinci minute ale meciului, schimbă scorul în favoarea Leverkusen.

„Am fost șocați de deficitul nostru de 2-1 și am avut nevoie de ceva timp pentru a ne recăpăta controlul”, a recunoscut Andreich, dublu golgheter al lui Leverkusen. „Trebuia să avem răbdare și am meritat să obținem rezultatul”.

În timp ce germanii au ajuns în faza eliminatorie ca lideri ai Grupei G, înfrângerea în deplasare înseamnă că Celtic va ocupa locul al treilea, după ce Real Betis a învins-o pe gazdele Ferencváros Budapesta cu 2-0.

„[Conceding] Două goluri cu întârziere au fost dezamăgitoare și am ieșit din el”, a deplâns antrenorul Celtic Ange Postecoglou. „Ne-am pierdut calmul până la urmă și nu am luat deciziile corecte.”