martie 29, 2024

Georginio Wijnaldum a marcat două goluri în victoria Olandei asupra Macedoniei de Nord Sports, primul post

Căpitanul olandez, care a semnat pentru PSG de la Liverpool chiar înainte de începerea turneului, a înscris de două ori în a doua repriză pe Johan Cruyff Arena după ce Memphis Depay i-a pus în avantaj.

Georginio Wijnaldum sărbătorește după ce a marcat împotriva Macedoniei de Nord. AP

Amsterdam: Jorginho Wijnaldum a înscris de două ori pentru a conduce Olanda la faza grupelor perfectă la Euro 2020, cu o victorie confortabilă cu 3-0 asupra Macedoniei de Nord, luni, la Amsterdam.

Depay, despre care s-a discutat despre mutarea sa la Barcelona, ​​ar putea cere asistențe pentru ambele goluri ale lui Wijnaldum, deoarece echipa lui Frank de Boer a obținut nouă din cele nouă puncte din grupa C.

Aceștia și-au asigurat deja calificarea în optimile de finală după ce Ucraina și Austria au fost înfrânte de fanii lor de acasă la Ajax, așa că campionii europeni din 1988 știau că se îndreaptă spre meciul lor eliminatoriu de la Budapesta în weekendul viitor.

Între timp, Macedonia de Nord a fost deja eliminată după ce a pierdut primele două meciuri la prima apariție la un turneu major.

Pleacă fără un punct, dar nu vor uita niciodată această campanie, iar acest meci va continua să fie cel mai bine amintit ca ultimul meci internațional al atacantului în vârstă de 37 de ani, Goran Pandev, două decenii mai târziu.

READ  Programul Wimbledon 2021: clasamentele din prima zi cu Novak Djokovic, Andy Murray, Venus Williams și multe altele

El a primit un tricou olandez numărul 122 – numărul de meciuri pe care le-a câștigat – înainte de start și a primit o gardă de onoare de către coechipierii săi, precum și fanii echipei gazdă aplaudând când a fost înlocuit la jumătatea reprizei a doua. .

Dar macedonenii de nord nu au reușit să semneze la cel mai înalt nivel, deoarece Pandev l-a pregătit pe Alexander Trajkovsky pentru șutul său din poartă, când meciul era încă gol.

Două goluri au fost, de asemenea, anulate pentru ofsaid și au simțit că golul de deschidere al Olandei în minutul 24 nu ar trebui să reziste.

Pandev a simțit că a fost faultat la marginea suprafeței de pedeapsă olandeză de Daley Blind, dar arbitrul român a permis jocul să continue și gazdele au dat înainte.

Depay a schimbat pase cu Doniel Mallin înainte de a termina și golul a fost oprit după un control VAR.

Adio confortabil

Atacantul lui Eindhoven, Malin, și mijlocașul Ajax, Ryan Gravenberch, i-au înlocuit pe Wut Wijhorst și Martin de Roon, cu doar două modificări aduse echipei olandeze de De Boer.

S-a ținut de mult criticata formație 3-5-2 – înainte de a o ajusta în a doua repriză -, dar a fost reticent să odihnească atât de mulți jucători șase zile mai târziu până la următorul lor joc.

Îmbrăcată în costumul ei negru, Olanda a primit sprijin VIP sub forma primului ministru Mark Rutte, care a urmărit meciul alături de omologul său nord-macedonean Zoran Zaev.

În ciuda vremii reci și umede, seara a fost plină de un rămas bun relaxat echipei olandeze, care nu va mai juca niciun meci la Amsterdam – o victorie în optimile de finală îi va face calificați pentru sferturile de finală. În îndepărtatul Baku.

READ  Fotbal - România învinge Kosovo într-un meci amânat după scandările Serbiei

După deschiderea lui Depay, Denzel Dumfries a fost aproape de a face 2-0 înainte de a fugi în meci la începutul reprizei a doua.

Matthijs de Ligt a primit o lovitură de cap de pe linie înainte ca Depay să-l arunce pe Wijnaldum pentru a face 2-0 la șase minute în a doua repriză.

O altă mișcare încântătoare a adus cel de-al treilea gol cu ​​o oră înainte de trecerea lui Depay de Malin, care a salvat șutul lui Stoll Dimitrievsky doar pentru Wijnaldum pentru a înscrie al treilea gol al turneului.

Weghorst a lovit bara transversală în câteva momente de la ieșirea de pe bancă, iar echipa olandeză a arătat într-o formă bună, deși cu teste mai riguroase în față.