octombrie 26, 2021

Obiectiv Jurnalul de Tulcea – Citeste ce vrei sa afli

Informații despre România. Selectați subiectele despre care doriți să aflați mai multe

Glenn Close, care a pierdut de opt ori, reînvie Oscarurile dansând și strigând „Da Pat!”

Cea mai buna poza

Nomadland – Molly Asher, Dan Janvey, Frances McDormand, Peter Spears și Chloe Chow – Câștigător

Tată – Philip Carcassonne, Jean-Louis Levy și David Parfitt

Iuda și Hristosul Negru – Ryan Coogler, Charles de King și Shaka King

Mank – Ceán Chaffin, Eric Roth și Douglas Urbanski

Minari – Christina Oh

O tânără promițătoare – Ben Browning, Emerald Fennell, Ashley Fox și Josie McNamara

Metal Sound – Bert Hamelink și Sacha Ben Harush

Procesul 7 din Chicago – Stuart M. Besser și Mark Platt

Cel mai bun regizor

Chloe Chow – Nomadland – Câștigător

Thomas Winterberg – Un alt turneu

David Fincher – Mank

Lee Isaac Chung – Minar

Emerald Fennell – tânăr și promițător

cel mai bun actor

Anthony Hopkins – tată ca Anthony – câștigător

Riz Ahmed – sunetul metalului ca Robin Stone

Chadwick Bosman (postum) – Partea de jos a lui Ma Rainey Black ca Levi Green

Gary Oldman-Mank în rolul Hermann J. Mankiewicz

Stephen Yoon-Minary în rolul lui Jacob Yee

Cea mai bună actriță

Frances McDormand – Nomadland ca Fern – Câștigător

Viola Davis – Black Bottom Ma Renee în rolul Ma Rainey

Ziua Andhra – SUA împotriva Billy Holiday, Billie Holiday

Vanessa Kirby – Cut to Woman ca Martha Weiss

Carey Mulligan – tânără care promite Cassandra „Cassie” Thomas

Cel mai bun actor în rol secundar

Daniel Kaluuya – Iuda și Hristos Negru în rolul lui Fred Hampton – Câștigător

Sacha Baron Cohen – Chicago Trial 7 în rolul lui Abby Hoffman

Leslie Odom, Jr.- O noapte în Miami … în rolul lui Sam Cooke

Paul Rasi – Sunetul metalului ca Joe

Lakeith Stanfield – Iuda și Hristosul Negru ca William “Bill” O’Neill

Cea mai bună actriță în rol secundar

READ  Bogdan George Aptri va evoca în curând un miracol

Yoon Yoh Jung – Minari as Soon-ja – Câștigător

Maria Bacalova – Porat Movie Movie, film ulterior pe numele lui Totar Sagdiyev

Glenn Close-Hillbilly Eligi în rolul lui Bonnie “Mama” Vance

Olivia Coleman – Tată ca Anne

Amanda Seyfried-Mank în rolul Marion Davies

Cel mai bun scenariu original

O tânără promițătoare – Emerald Fennell – câștigătoarea

Judah and the Black Christ – scenariu Will Pearson și Shaka King; Poveste scrisă de Pearson, King, Keith Lucas și Kenny Lucas

Minar – Lee Isaac Chung

Sound of Metal – scenariu scris de Abraham Marder și Darius Marder; Povestea lui Derek Cyanfrance și a Dr.

Procesul 7 din Chicago – Aaron Sorkin

Cel mai bun scenariu adaptat

Tată – Christopher Hampton și Florian Zeller, bazat pe piesa Zeller – The Winner

Ulterior film Borat – scenariu de Sacha Baron Cohen, Peter Bainham, Gina Friedman, Anthony Haynes, Lee Kern, Dan Maser, Erika Revenoga și Dan Swimmer; Povestea baronului Cohen, Heinz, Nina Bedrad și a înotătorului; Bazat pe personajul baronului Cohen

Nomadland – Chloe Chow, bazat pe cartea lui Jessica Broder

One Night In Miami … – Kemp Bowers, pe baza piesei sale

Tigrul alb – Bahrani Ramen, bazat pe romanul Aravind Adiga

Cel mai bun lungmetraj internațional

Un alt turneu (Danemarca) în daneză – regizat de Thomas Winterberg – câștigător

Better Days (Hong Kong) în mandarină – Regia Derek Tsang

Colectiv (România) în limba română – Regia Alexander Nanau

Omul care și-a vândut pielea (Tunisia) în arabă – Regia Kawthar Bin Haniyeh

Koo Fades, Aida? (Bosnia și Herțegovina) în bosniacă – Regia Jasmila Shabanek

Cel mai bun film documentar

My Octopus Teacher – Peppa Ehrlich, Craig Foster și James Reed – câștigător

READ  Un incendiu într-un spital românesc ucide cel puțin 7 persoane

Colegial – Alexander Nanao și Bianca Uana

Crepe Camp – Sarah Boulder, Jim Lieberecht și Nicole Newnham

Agent Mole – Mighty Papyrus și Marcela Santibanez

Cel mai bun sunet

Sound of Metal – Jaime Baksht, Nicholas Baker, Philip Bladh, Carlos Curtis și Michelle Kotolink – câștigător

Greyhound – Boo Borders, Michael Menkler, Warren Shaw și David Wyman

Mank-Run Claes, Drew Konin, Jeremy Born, Nathan Nance și David Parker

Știri mondiale – William Miller, John Pritchett, Mike Prestwood Smith și Oliver Tarney

Suflet – Coya Elliott, Rain Claes și David Parker

Cea mai bună cinematografie

Mank – Erik Messerschmidt – Câștigător

Iuda și Hristosul Negru – Sean Bobbitt

Știri mondiale – Dariush Volski

Nomadland – Joshua James Richards

Procesul 7 din Chicago – Fedun Papameshell

Cea mai bună editare de film

Sound of Metal – Mikkel EG Nielsen – Câștigător

Tată – Yorgos Lambrinus

Nomadland – Chloe Chow

Tânăra promițătoare – Frederic Thoraval

Procesul 7 din Chicago – Alan Baumgarten

Timp – Garrett Bradley, Lauren Domino și Kylin Quinn

Cele mai bune efecte vizuale

Principiu – Scott R Fisher, Andrew Jackson, David Lee și Andrew Lockley – Câștigător

Dragostea și monștrii – Genevieve Camilleri, Brian Cox, Matt Everett și Matt Sloan

Midnight Sky – Matthew Casemir, Chris Lawrence, Max Solomon și David Watkins

Mulan – Sean Andrew Faden, Steve Ingram, Anders Langlands și Seth Murry

Evan Lonely – Nick Davis, Greg Fisher, Ben Jones și Santiago Columbo Martinez

Cel mai bun machiaj și coafură

Fundul negru al lui Ma Rainey – Sergio Lopez Rivera, Mia Neal și Jamaica Wilson – Câștigător

tot ceea ce. Laura Allen, Maryse Langan și Claudia Stoles

Elephantine Hillbilly – Patricia Dehany, Erin Krueger Makash și Matthew W. Mungle

READ  Bucureștiul va găzdui cel de-al 10-lea Campionat Internațional de Sport în octombrie

Manke – Colin LaBave, Kimberly Sittery și Gigi Williams

Pinocchio – Dalia Collier, Marc Collier și Francesco Pigoretti

Cel mai bun design de modă

What Renees Black Bottom – Ann Roth – Câștigător

tot ceea ce. Alexandra Byrne

Mank – Trish Summerville

Mulan – Pina Deigler

Pinocchio de Massimo Cantini Parini

Cel mai bun design de producție

Mank – Proiectare producție: Donald Graham Burt; Set decor: Jean Pascal – câștigător

Tată – Proiectare producție: Peter Francis; Set decor: Cathy Featherstone

Black Bottom de Ma Rainey – Proiectare producție: Mark Reeker; Set decor: Karen O’Hara și Diana Stoton

News of the World – Design de producție: David Crank; Set decor: Elizabeth Kennan

Principiu – Proiectare producție: Nathan Crowley; Set decor: Cathy Lucas

Cea mai bună melodie originală

“Fight For You” compus de Iuda și Hristosul Negru – muzica lui D’Mile și a LUI; Compus liric și Tiara Thomas – câștigătoare

„Hear My Voice” din Chicago Trial 7 – muzică de Daniel Pemberton; Poemul Celeste și Pemberton

„Hosavik” din Concursul Eurovision: Povestea epopeii de foc – Muzică și versuri de Ricard Juranson, Fat Max Gossos și Savan Kotisha

„Io sì (Văzut)” din The Life Ahead – muzică de Diane Warren; Poem de Laura Bossini și Warren

„Speak Now” din One Night in Miami … – muzică și cântec de Sam Ashworth și Leslie Odom, Jr.

Cea mai bună coloană sonoră

Suflet – Trent Reisenor, Atticus Ross și John Baptiste – câștigător

Da 5 Bloods – Terence Blanchard

Manch – Trent Resnor și Atticus Ross

Minari – Emile Moseri

Știri mondiale – James Newton Howard