iulie 25, 2021

Obiectiv Jurnalul de Tulcea – Citeste ce vrei sa afli

Informații despre România. Selectați subiectele despre care doriți să aflați mai multe

Glenn Close, care a pierdut de opt ori, reînvie Oscarurile dansând și strigând „Da Pat!”

Cea mai buna poza

Nomadland – Molly Asher, Dan Janvey, Frances McDormand, Peter Spears și Chloe Chow – Câștigător

Tată – Philip Carcassonne, Jean-Louis Levy și David Parfitt

Iuda și Hristosul Negru – Ryan Coogler, Charles de King și Shaka King

Mank – Ceán Chaffin, Eric Roth și Douglas Urbanski

Minari – Christina Oh

O tânără promițătoare – Ben Browning, Emerald Fennell, Ashley Fox și Josie McNamara

Metal Sound – Bert Hamelink și Sacha Ben Harush

Procesul 7 din Chicago – Stuart M. Besser și Mark Platt

Cel mai bun regizor

Chloe Chow – Nomadland – Câștigător

Thomas Winterberg – Un alt turneu

David Fincher – Mank

Lee Isaac Chung – Minar

Emerald Fennell – tânăr și promițător

cel mai bun actor

Anthony Hopkins – tată ca Anthony – câștigător

Riz Ahmed – sunetul metalului ca Robin Stone

Chadwick Bosman (postum) – Partea de jos a lui Ma Rainey Black ca Levi Green

Gary Oldman-Mank în rolul Hermann J. Mankiewicz

Stephen Yoon-Minary în rolul lui Jacob Yee

Cea mai bună actriță

Frances McDormand – Nomadland ca Fern – Câștigător

Viola Davis – Black Bottom Ma Renee în rolul Ma Rainey

Ziua Andhra – SUA împotriva Billy Holiday, Billie Holiday

Vanessa Kirby – Cut to Woman ca Martha Weiss

Carey Mulligan – tânără care promite Cassandra „Cassie” Thomas

Cel mai bun actor în rol secundar

Daniel Kaluuya – Iuda și Hristos Negru în rolul lui Fred Hampton – Câștigător

Sacha Baron Cohen – Chicago Trial 7 în rolul lui Abby Hoffman

Leslie Odom, Jr.- O noapte în Miami … în rolul lui Sam Cooke

Paul Rasi – Sunetul metalului ca Joe

Lakeith Stanfield – Iuda și Hristosul Negru ca William “Bill” O’Neill

Cea mai bună actriță în rol secundar

READ  „Un vis suprarealist”: startup-ul românesc ajunge pe Wall Street

Yoon Yoh Jung – Minari as Soon-ja – Câștigător

Maria Bacalova – Porat Movie Movie, film ulterior pe numele lui Totar Sagdiyev

Glenn Close-Hillbilly Eligi în rolul lui Bonnie “Mama” Vance

Olivia Coleman – Tată ca Anne

Amanda Seyfried-Mank în rolul Marion Davies

Cel mai bun scenariu original

O tânără promițătoare – Emerald Fennell – câștigătoarea

Judah and the Black Christ – scenariu Will Pearson și Shaka King; Poveste scrisă de Pearson, King, Keith Lucas și Kenny Lucas

Minar – Lee Isaac Chung

Sound of Metal – scenariu scris de Abraham Marder și Darius Marder; Povestea lui Derek Cyanfrance și a Dr.

Procesul 7 din Chicago – Aaron Sorkin

Cel mai bun scenariu adaptat

Tată – Christopher Hampton și Florian Zeller, bazat pe piesa Zeller – The Winner

Ulterior film Borat – scenariu de Sacha Baron Cohen, Peter Bainham, Gina Friedman, Anthony Haynes, Lee Kern, Dan Maser, Erika Revenoga și Dan Swimmer; Povestea baronului Cohen, Heinz, Nina Bedrad și a înotătorului; Bazat pe personajul baronului Cohen

Nomadland – Chloe Chow, bazat pe cartea lui Jessica Broder

One Night In Miami … – Kemp Bowers, pe baza piesei sale

Tigrul alb – Bahrani Ramen, bazat pe romanul Aravind Adiga

Cel mai bun lungmetraj internațional

Un alt turneu (Danemarca) în daneză – regizat de Thomas Winterberg – câștigător

Better Days (Hong Kong) în mandarină – Regia Derek Tsang

Colectiv (România) în limba română – Regia Alexander Nanau

Omul care și-a vândut pielea (Tunisia) în arabă – Regia Kawthar Bin Haniyeh

Koo Fades, Aida? (Bosnia și Herțegovina) în bosniacă – Regia Jasmila Shabanek

Cel mai bun film documentar

My Octopus Teacher – Peppa Ehrlich, Craig Foster și James Reed – câștigător

READ  Când Salman Khan a mărturisit că a tratat „răul tratament” al părinților Aishwarya Rai | | Film de știri hindi - Bollywood

Colegial – Alexander Nanao și Bianca Uana

Crepe Camp – Sarah Boulder, Jim Lieberecht și Nicole Newnham

Agent Mole – Mighty Papyrus și Marcela Santibanez

Cel mai bun sunet

Sound of Metal – Jaime Baksht, Nicholas Baker, Philip Bladh, Carlos Curtis și Michelle Kotolink – câștigător

Greyhound – Boo Borders, Michael Menkler, Warren Shaw și David Wyman

Mank-Run Claes, Drew Konin, Jeremy Born, Nathan Nance și David Parker

Știri mondiale – William Miller, John Pritchett, Mike Prestwood Smith și Oliver Tarney

Suflet – Coya Elliott, Rain Claes și David Parker

Cea mai bună cinematografie

Mank – Erik Messerschmidt – Câștigător

Iuda și Hristosul Negru – Sean Bobbitt

Știri mondiale – Dariush Volski

Nomadland – Joshua James Richards

Procesul 7 din Chicago – Fedun Papameshell

Cea mai bună editare de film

Sound of Metal – Mikkel EG Nielsen – Câștigător

Tată – Yorgos Lambrinus

Nomadland – Chloe Chow

Tânăra promițătoare – Frederic Thoraval

Procesul 7 din Chicago – Alan Baumgarten

Timp – Garrett Bradley, Lauren Domino și Kylin Quinn

Cele mai bune efecte vizuale

Principiu – Scott R Fisher, Andrew Jackson, David Lee și Andrew Lockley – Câștigător

Dragostea și monștrii – Genevieve Camilleri, Brian Cox, Matt Everett și Matt Sloan

Midnight Sky – Matthew Casemir, Chris Lawrence, Max Solomon și David Watkins

Mulan – Sean Andrew Faden, Steve Ingram, Anders Langlands și Seth Murry

Evan Lonely – Nick Davis, Greg Fisher, Ben Jones și Santiago Columbo Martinez

Cel mai bun machiaj și coafură

Fundul negru al lui Ma Rainey – Sergio Lopez Rivera, Mia Neal și Jamaica Wilson – Câștigător

tot ceea ce. Laura Allen, Maryse Langan și Claudia Stoles

Elephantine Hillbilly – Patricia Dehany, Erin Krueger Makash și Matthew W. Mungle

READ  România și Tunisia înveselesc primele nominalizări la Oscar, iar Hong Kong câștigă în „Zile mai bune” după un drum lung

Manke – Colin LaBave, Kimberly Sittery și Gigi Williams

Pinocchio – Dalia Collier, Marc Collier și Francesco Pigoretti

Cel mai bun design de modă

What Renees Black Bottom – Ann Roth – Câștigător

tot ceea ce. Alexandra Byrne

Mank – Trish Summerville

Mulan – Pina Deigler

Pinocchio de Massimo Cantini Parini

Cel mai bun design de producție

Mank – Proiectare producție: Donald Graham Burt; Set decor: Jean Pascal – câștigător

Tată – Proiectare producție: Peter Francis; Set decor: Cathy Featherstone

Black Bottom de Ma Rainey – Proiectare producție: Mark Reeker; Set decor: Karen O’Hara și Diana Stoton

News of the World – Design de producție: David Crank; Set decor: Elizabeth Kennan

Principiu – Proiectare producție: Nathan Crowley; Set decor: Cathy Lucas

Cea mai bună melodie originală

“Fight For You” compus de Iuda și Hristosul Negru – muzica lui D’Mile și a LUI; Compus liric și Tiara Thomas – câștigătoare

„Hear My Voice” din Chicago Trial 7 – muzică de Daniel Pemberton; Poemul Celeste și Pemberton

„Hosavik” din Concursul Eurovision: Povestea epopeii de foc – Muzică și versuri de Ricard Juranson, Fat Max Gossos și Savan Kotisha

„Io sì (Văzut)” din The Life Ahead – muzică de Diane Warren; Poem de Laura Bossini și Warren

„Speak Now” din One Night in Miami … – muzică și cântec de Sam Ashworth și Leslie Odom, Jr.

Cea mai bună coloană sonoră

Suflet – Trent Reisenor, Atticus Ross și John Baptiste – câștigător

Da 5 Bloods – Terence Blanchard

Manch – Trent Resnor și Atticus Ross

Minari – Emile Moseri

Știri mondiale – James Newton Howard