aprilie 18, 2024

Guardiola a fost frustrat de lipsa de „acuratețe” a lui Man City în remiza lui Aston Villa

Pep Guardiola a deplâns lipsa de precizie a lui Manchester City, care a remizat sâmbătă cu 1-1 în Premier League cu Aston Villa.

City părea să se îndrepte spre primul loc când Erling Haaland a tras de la o distanță scurtă la cinci minute în a doua repriză.

Fostul atacant al Borussia Dortmund a marcat acum 10 goluri în primele șase meciuri din Premier League – cel mai rapid jucător care a atins acest total, alături de Mick Quinn în decembrie 1992.

De asemenea, este al cincilea jucător care înscrie în fiecare dintre primele trei meciuri în deplasare din Premier League, după Peter Beardsley, Jurgen Klinsmann, Francesco Baiano și Allen Boksic.

Cu toate acestea, primul gol al lui Leon Bailey în Premier League din septembrie 2021 este inclus în prada, internaționalul jamaicesc rămânând acasă la 16 minute de la finalul meciului.

City a irosit o serie de ocazii de a-și extinde supremația după deschiderea lui Haaland, lăsând-o pe Guardiola să regrete greșeala echipei sale.

„A fost un meci bun”, a spus el pentru Sky Sports. „Am primit un singur gol cu ​​un şut în poartă în 90 de minute”.

„Nu am fost acurați cu ultimele trei retușuri și cu micile noastre lucruri, mai ales în prima repriză. Am avut șanse să înscriem o secundă când meciul era în mâinile noastre, dar nu am făcut-o.

„Am fost mai buni după gol, dar nu am fost suficient de precisi cu pasele; am ratat niște poziții și de aceea nu am putut înscrie.

„că ei [Villa] Au apărat bine, sunt bine organizați și fizic. Ne-am creat suficiente ocazii de a marca goluri și ne-am apărat bine în afară de o acțiune.”

Villa are acum patru puncte din primele șase meciuri din Premier League din acest sezon (W1 D1 S4), cel mai scăzut total combinat în această etapă a competiției, împreună cu 2015-16 și 2019-20.

Antrenorul Steven Gerrard crede, totuși, că afișarea echipei sale ar putea fi un moment de cotitură în sezonul lor.

„Am fost aproape de acea performanță, dar momente au trecut împotriva noastră, au fost mult mai amabili cu noi astăzi, dar acesta ar trebui să fie un început pentru noi”, a spus el. „Trebuie să folosim acest lucru și să ne creștem rezultatele.

„Sunt mândru, jucătorii s-au reunit astăzi. Au depus un efort incredibil în meci și au urmat instrucțiunile.

„City va avea mereu momente și a trebuit să rămânem cu norocul nostru. Asta ne-am dorit din joc și acesta este planul de meci pe care le-am dat.

„Am lăudat jucătorii după prima repriză pentru că nu au avut lucruri, dar am spus că trebuie să fim mai agresivi în revendicare și să avem mai multă încredere în noi. Jucătorii noștri nu s-au scufundat după ce City a marcat un gol și am fost foarte bucuros să răspund. cu limbajul corpului.”