aprilie 16, 2024

Halep a fost oprit de Mertens la Madrid Open

Halep, clasată pe locul trei, a fost jucătoarea cu cele mai multe poziții în meciurile de miercuri, dar a cedat împotriva lui Mertens, în ciuda asigurării meciului de deschidere și a depășirii pauzei în fiecare dintre seturile ulterioare.

Mertens a eliminat 4-6 7-5 7-5 după 2 ore 34 minute, învingându-l pe Halep pentru prima dată pe lut și doar a doua oară pe orice suprafață.

Au fost șanse pentru ambii jucători tot timpul, iar Halep a marcat primul, pierzându-și avantajul la fractură la început, dar recuperându-se cu ocazia.

Campioana de două ori, care a pierdut de două ori în finala de la Madrid, și-a anulat deficitul de două ori pe secundă, dar nu a putut să-și valorifice avantajul.

Mertens a luptat înapoi și și-a rupt dragostea de a rezolva meciul, apoi a ținut-o rece pentru a vedea o egalitate înainte și înapoi odată ce Halep a apărut din nou.

„A jucat foarte bine”, a spus Halep. „Cu siguranță a meritat să câștige pentru că a fost mai puternică în cele din urmă”.

„Nu pot spune că am jucat prost, dar am făcut câteva greșeli și greșeli importante. Uneori este doar puțin și jocul se termină.”

Sabalinka este alături de Mertens, deși are o cale mai simplă prin runda a treia.

Jessica Bigula a ținut-o doar 52 de minute într-o victorie dominantă cu 6-1, 6-2.

În aceeași jumătate a remizei, Anastasia Pavlyuchenkova a învins-o pe cealaltă capătă, după ce a învins-o pe Karolina Pleskova în seturi drepte, învingând-o pe Jennifer Brady în trei seturi. Ea o interpretează pe Karolina Muchova în continuare.

La L’Open 35 de Saint-Melo, a doua cap de serie Rebecca Peterson a venit din spate pentru a-și lua rămas bun de la Xiyu Wang, în timp ce Tamara Zidansek și Arantxa Rus au revenit.

READ  Jocurile Olimpice de la Tokyo: guvernul român dublează recompensele pentru câștigătorii de medalii

Nina Stojanovic a supraviețuit trei seturi, dar Christina McHale a fost zdrobită de Victoria Tomova.