aprilie 23, 2024

Halep o bate pe Padusa la prelegerea de la Madrid

Urmărește Madrid Open în direct pe beIN SPORTS | Disponibil prin Foxtel, Kayo Sports, Fetch TV și beIN SPORTS CONNECT

A doua cap de serie Padusa nu a avut niciun răspuns la strălucirea lui Halep în țara natală, necruțătoarea româncă s-a impus cu 6-3, 6-1, la Caja Magica.

Halep, de două ori campioană de Grand Slam, a avut nevoie de doar o oră și 17 minute pentru a o învinge pe Padusa, făcând break de trei ori în primul set și de două ori în al doilea.

Halep, într-o nouă eră cu Patrick Muratoglu în colț, a câștigat 84 la sută din puncte când a postat primul serviciu și a continuat să se străduiască să câștige acest turneu pentru a treia oară, în timp ce Openul Francez se apropia.

El îl va înfrunta pe fostul număr unu mondial Coco Gauff pentru un loc în sferturile de finală după ce a învins-o noaptea târziu pe americanca cu 6-1, 2-6, 6-4 în fața lui Yulia Putintseva.

Gauff, cap de serie 14, a făcut 10 greșeli duble și a fost respins de Putintseva, dar a servit meciul după ce a luat a treia pauză într-un set final strâns.

Ons Jabeur a avansat mai devreme în turul al treilea în detrimentul lui Varvara Gracheva, recuperându-se dintr-un al doilea set de pâine pentru a câștiga cu 7-5, 0-6, 6-4.

Jaber se confruntă cu o întâlnire cu Belinda Bencic după ce Elveția a eliminat-o pe Karolina Mochova cu 6-3, 4-6, 7-5.

Victoria Azarenka a venit din spate într-un set pentru a o învinge pe Tamara Zidansek cu 3-6, 6-1, 6-3 pentru a se pregăti de o întâlnire cu Amanda Anisimova, care a trebuit să vină și ea târziu pentru a o scoate pe Petra Martic cu 3-6, 6-3. , 6-2.