martie 28, 2024

Halep și Kontaveit se califică în finala din România | Sport

CLUJ-NAPOCA, România (AFP) – Simona Halep a ajuns în finala WTA pentru al 12-lea sezon consecutiv după ce a învins-o sâmbătă cu 6-0, 6-1 pe adolescenta ucraineană Marta Kostyuk și a stabilit un meci pentru titlu împotriva estoniei Anett Kontaveit în cadrul turneului. Deschis.

Kontaveit, care a câștigat Cupa Kremlinului de la Moscova săptămâna trecută, și-a prelungit o serie de nouă victorii consecutive cu o victorie cu 6-3 și 6-2 în fața suedezei Rebecca Peterson.

Halep a trebuit să piardă un punct break în deschidere, dar a deținut controlul complet după aceea, primind doar primul joc din setul al doilea, când a 55-a cap de serie Kostyuk a reușit să țină serviciul.

Cap de serie română este cu 3-0 față de a doua cap de serie Kontaveit și nu a pierdut niciun set în acele meciuri, inclusiv o victorie cu 6-1, 6-1 în sferturile de finală de la Australian Open de anul trecut.

Halep, care urmărește al 23-lea titlu WTA, a mai câștigat de două ori un turneu în România – la București pe zgură în 2014-16.

Kontaveit a câștigat trei campionate în acest sezon și patru în general.