aprilie 25, 2024

Hartono îl învinge pe numărul 85 mondial Danka Kovinic

Rue de Saint-Colomb, Franța – Ole Miss Alum și Rebel, Arianne Hartono, și-au adjudecat a doua victorie în Top 100 în două săptămâni, ajungând sâmbătă la semifinalele ITF W80 + H Le Neubourg la Le Nerbourg Tennis Club.

Hartono a obținut cea de-a doua victorie în primii 100 de jucători ai sezonului, învingând-o pe Danka Kovinic, cap de serie, în optimile de simplu. Kovinic din Mentenegro este în prezent pe locul 85 în clasamentul WTA și pe locul 46 în lume. . Rebelii olandezi au obținut o victorie solidă pentru a ajunge în sferturile de finală de la Le Neubourg.

În sferturile de finală de vineri, Hartono a învins-o pe italianca Christiana Ferrando în seturi directe 6-2 6-4. Hartono a câștigat 52 la sută din puncte (39/75) la întoarcerea în semifinale

Cariera inspirată a lui Hartono în turneu s-a încheiat sâmbătă când a căzut cu 6-1 6-1 în fața clasamentului nr.3 al României, Mihaica Buzarnescu.

După ce a pierdut primul set, 4-6, Hartono a luat al doilea și al treilea set la intervale strânse pe care le-a stabilit cu un scor de 7-5. Hartono s-a luptat să supraviețuiască meciului, salvând două puncte de meci în al doilea și încă două pe al treilea, în timp ce a scăzut cu 30-40 și 40-Ad în spatele 5-6 în set. Hartono l-a rupt pe Kovinic de opt ori în meci.

Hartono a câștigat meciul din prima rundă cu 6-1, 6-4, împotriva numărului 208 Estelle Cassino din Franța.

Cea mai bună victorie la simplu a lui Hartono a avut loc pe 14 septembrie la WTA 68 Anna-Lena Friedsam în WTA 250 Luxemburg.

Hartono a concurat și la dublu la eveniment și a ajuns în sferturile de finală alături de partenerul rus Oksana Selekhmeteva. Duoul le-a învins pe Selma Djoubry și Olivia Jadeke cu 6-2, 6-3 în optimile de finală, înainte de a pierde cu 7-6 (7), 5-7, 0-1 (10-6) în fața lui Robin Anderson și Amandine Hess.

La simplu, Hartono este în prezent pe locul 266 în WTA și pe locul 93 în Federația Internațională de Tenis. La dublu, ea se află pe locul 205 în WTA și pe locul 305 în Federația Internațională de Tenis.

Pentru mai multe informații despre tenisul feminin Ole Miss, urmați Rebels pe Twitter la Tweet încorporează, pe Facebook la OleMissW Tennessee Și pe Instagram la OleMissW Tennessee. Urmăriți și antrenorul Beyers pe Twitter, Tweet încorporează.