martie 29, 2024

Ieșirea Glendoran feminină din Europa după ce Birkirkara a terminat pe ultimul loc în grupa Ligii Campionilor cu înfrângere

Glendoran Women a terminat pe ultimul loc în grupa Ligii Campionilor după ce a pierdut cu 2-1 în fața echipei malteze Birkirkara în România.

Campioana Danske Bank Premiership a luat conducerea prin fundașul Kelly Bailey, dar golurile lui Rainey Giusti și Charlene Summit în repriza secundă au pecetluit victoria opoziției.

În esență, un play-off pe locul trei/patru a dus la Glens să termine pe ultimul loc în grupă și să părăsească competiția la primul obstacol.

Lovitura de start la Cluj a fost amânată cu o oră, deoarece personalul de la teren s-a străduit din greu pentru a curăța un teren saturat cu apă stătătoare după ploaia de peste noapte.

Și pe măsură ce jocul s-a reluat, Bailey s-a îndreptat spre casă pentru a oferi echipei lui Billy Clarke un avantaj în minutul 13 împotriva acelorași adversari în topul european timp de nouă ani.

Dar jocul sa întors pe cap în 13 minute de la reluare, înlocuitorul Giusti la pauză egalând înainte ca Zammit să lovească câștigătorul în minutul 58, Caragh Hamilton și Chloe McCarron mergând aproape cu șanse de a salva rezultatul Glens.