martie 19, 2024

Iga o demolează pe Carolina pentru a câștiga titlul de la Roma Open

Roma:

Iga, 19 ani, a scăzut doar 13 puncte în total – patru în primul set și nouă în al doilea – și s-a confruntat doar cu patru puncte în meciul împotriva ei.

Este cel de-al treilea titlu de carieră al jucătorului polonez după French Open anul trecut și titlul de la Adelaide în februarie.

Iga a fugit blocuri și nu s-a răcit niciodată, marcând 17 câștigători împotriva a doar cinci greșeli valide în meci. În schimb, Carolina cu start lent a servit două faulturi duble în fiecare dintre primele două meciuri de serviciu și nu a găsit un câștigător până când un punct nu a fost fixat 19 minute mai târziu.

Combinația lui Iga de rotire grea și viteză i-a permis să exploateze mișcarea lui Karolina pe tot parcursul meciului și a obținut victoria când cehii au trimis o lovitură largă cu mâna dreaptă.

Scorul de duminică a asigurat că Iga va intra în top zece pentru prima dată când clasamentul WTA a fost lansat luni.

A fost prima pâine dublă care a decis vreodată titlul de romi și cea mai unilaterală finală la Openul Italiei din 1983, când maghiara Andrea Timisvari a învins americanul Bonnie Jadusk cu 6-1, 6-0.

Ultima pâine dublă din finala WTA a fost victoria româncei Simona Halep asupra Letoniei Anastasia Sevastova la București 2016.

Iga nu a obținut niciodată victorii duble la nivel profesional, deși a învins-o în special pe sora geamănă a Carolinei Cristina cu 6-0, 6-1 pentru a ajunge la prima sa finală WTA la Lugano 2019.

Pentru Carolina, aceasta este a doua oară în carieră când nu a reușit să câștige un meci într-un meci cu drepturi depline, după ce a pierdut cu 0-6, 0-6 când avea 17 ani în fața polonezei Anna Korzeniak în Latina 2009 – ITF Nascosa în sferturile de finală în valoare de 10 mii de dolari.

READ  Va fi cea mai mare bătălie din lume?