aprilie 19, 2024

În meciul de la Campionatul Mondial feminin izbucnește o încăierare

Un meci de campionat mondial feminin dintre România și Bulgaria a provocat haos duminică. (Imagine prin Hockey Worldwide/Twitter)

Lucrurile s-ar putea să se încălzească în NHL, pe măsură ce echipele se luptă pentru un loc în playoff, cu mai puțin de o săptămână rămasă în sezonul regulat, dar punctul culminant al weekendului în lumea hocheiului vine dintr-o sursă foarte puțin probabilă.

Duminică, au apărut filmări cu încăierarea dintre Bulgaria și România din finala Grupei A a Ligii Mondiale de Hochei Feminin din Brașov, România.

În cea de-a treia perioadă a unui meci dezechilibrat, România a explodat cu șapte goluri pentru a pecetlui o victorie cu 10-2 în ceea ce era deja un meci dur între cele două națiuni. Bulgariei i s-au impus două greșeli și un penalty combativ pe tot parcursul meciului, dar lucrurile au scăpat de sub control în ultimele momente ale meciului.

La buzzerul final, doi jucători s-au încurcat în spatele fileului echipei Bulgariei, iar diferența a crescut rapid pe măsură ce fiecare jucător s-a îngrămădit pe gheață.

Oficialii cu greu au făcut un efort să-l rupă, deoarece au fost copleșiți și depășiți numeric de toți jucătorii care s-au alăturat în scrum, aruncând deoparte mănușile și bastoanele în timp ce toată lumea prindea un partener de dans. Chiar și portarii s-au implicat în distracție, dacă se poate spune așa.

Odată ce oficialii au reușit să separe cele două echipe și să controleze încăierarea pentru a degaja banca, 19 jucători au primit un penalty de 25 de minute, în timp ce României i s-a impus și o penalizare de 20 de minute pentru abuzul oficialilor. În total, pentru ambele echipe au fost evaluate 554 de minute de penalizare și, deși turneul s-a încheiat, există posibilitatea ca Federația Internațională de Hochei pe Gheață să suspende și să amendeze participanții.

READ  România caută răscumpărarea la Eurovision 2022

Meciul urma să determine cine va termina pe locul patru în clasamentul campionatului. Hong Kong a luat aurul, în timp ce Ucraina și Lituania au luat acasă argintul și, respectiv, bronzul.