martie 28, 2024

Indian Wells 2022 – Simona Halep o zdrobește pe Sorana Kirsty pentru a ajunge în sferturile de finală ale BNP Paribas Open.

Simona Halep a pierdut puțin timp în cursa către sferturile de finală ale BNP Paribas Open datorită distrugerii de seturi drepte de către Sorana Kirstia.

De două ori campioană de Grand Slam a învins provocarea românească a coechipierului ei, câștigând cu 6-1 6-4 în doar 1 oră și 23 de minute.

Halep o va întâlni acum pe Petra Martic în sferturile de finală după ce croatul a învins-o pe Lyudmila Samsonova cu 7-6, 6-4.

Australian Open

„Nu urmăream pe nimeni” – își dezvăluie Halep rețeaua de socializare

24.01.2022 ora 13:02

„Am încercat să dau tot ce am putut astăzi, dar nu a fost un meci ușor”, a spus ea în timpul unui interviu de după meci pe teren.

„Este greu să joc un alt român, dar am încercat să-l tratez ca pe un meci normal. Chiar și când am fost rupt în setul doi, am simțit că revenirea mea a fost foarte puternică. Eram încrezător la finalul meciului și asta este de ce îl pot termina în două seturi.”

După o victorie impresionantă în fața superstarului american Coco Gauff în turul al treilea, Halep a intrat direct în acțiune în ceea ce s-a dovedit a fi o deschidere unilaterală în lupta dintre cele mai mari două românce din Turul WTA.

Cîrstea a condus cu 2-1 în meci, dar a lipsit de calm și a tăiat un caracter mizerabil de la început, când o deschidere presărată de fault a văzut-o să se spargă ușor.

Halep a salvat un punct de pauză pentru a fi cimentat de la Diavol înainte ca acesta să se spargă, pentru a-i lăsa pe cei care urmăreau Inside Court 1 să simtă că există într-adevăr un aer de inevitabil asupra rezultatului setului. Cîrstea a ajuns în cele din urmă la farfurie, dar a fost rupt pentru a treia oară la scurt timp după ce fostul număr unu mondial a concurat în meciul de deschidere la doar 32 de minute.

Numărul doi mondial din România a postat 14 erori neforțate la cele patru ale lui Halep, dar l-a resetat în setul 2 pentru a profita din plin de o cădere bruscă și neașteptată de la de opt ori câștigătoare WTA.

Cîrstea a jucat cu mai multă claritate și a susținut o pauză timpurie pentru a conduce cu 2-0 înainte de a-și împinge compatriota să scoată un demon curajos și înalt.

S-a dovedit a fi un moment important pentru Halep, care vede deja rezultate pozitive din noua alianță cu antrenorul Morgan Bourbon.

Campioana de la Indian Wells din 2015 a avut o revanșă mai intensă și apoi s-a agățat să dețină trei puncte de break pentru a împinge tabela de marcaj în favoarea ei.

Cîrstea s-a distrat mai mult atacând al doilea serviciu timid al lui Halep, dar a rămas blocat de faptul că nu a putut folosi doar unul dintre cele cinci puncte de break convertite.

Halep și-a prezentat două părți ale jocului ei, cu o deschidere dominantă, puternică, susținută de o demonstrație hotărâtă de flexibilitate într-un final mai strâns.

Tânăra în vârstă de 30 de ani a crescut antea la sfârșitul acțiunii cu una dintre cele mai bune mișcări ale ei din meci, înainte de a sparge a 10-a repriză la al doilea punct de joc după ce Kerst a tras o lovitură în tramvai.

„A fost cu adevărat dureros” – Cornet dezvăluie 13 ani de răni într-un interviu emoționant în instanță

24.01.2022 ora 11:16

„Este o nebunie, este inuman” – Cornette este supărată să judece un prosop la căldură dogoritoare

24.01.2022 ora 07:07