martie 19, 2024

Internaționalii estonieni Tam și Sengavski marchează pentru echipele de club | Sport

Internaționalii estonieni Tam și Sengavski marchează pentru echipele de club |  Sport

Estonul Jonas Tam a marcat de două ori în primele trei meciuri de ligă pentru FCSB din România de când a semnat de la Vorskla Poltava, în iulie, de la echipa ucraineană din Premier League. Tam a marcat, de asemenea, câștigătoarea victoriei cu 1-0 a FCSB în fața echipei maghiare Donajska Strida în prima manșă a turului al treilea preliminar al UEFA Champions League, la începutul acestei luni.

În ciuda faptului că a fost redus la zece oameni după doar șapte minute, adversarul FCSB, Târgovist Chindia, a reușit să marcheze două goluri fără răspuns în prima repriză a confruntării de duminică de pe Arena Națională din București.

Ca răspuns, antrenorul FCSB Anton Petria a făcut trei înlocuiri în prima repriză, schimbând meciul în favoarea gazdelor, potrivit Soccernet.ee.

Două goluri la șapte minute de la repriza secundă de la Andre Cordia au ridicat ștacheta, înainte ca Tam să înscrie de două ori în minutul 59 pentru a-i oferi FCSB prima victorie în ligă a sezonului. În ciuda nivelului excelent de punctaj al lui Tam, FCSB (fostă Steaua București) este în prezent a doisprezecea în liga română cu șaisprezece echipe în prima divizie.

Tam nu a fost singurul eston care a marcat săptămâna aceasta, întrucât coechipierul naționalei Vlasi Sinjavski a marcat și primul său gol pentru cehia Slovaciei, într-un egal 2-2 în deplasare împotriva lui SK Dinamo Ceske Budejovic.

Vlasie Sinjavski joacă pentru naționala Estoniei sursă: Siim Lõvi / ERR

Cu echipa sa în urmă cu 2-1, Senjavski, născut în Narva, care a marcat 5 goluri în 42 de meciuri sezonul trecut cu coechipierul din Prima Ligă cehă, MFK Karvina, a fost înlocuit în minutul 71. Şase minute mai târziu, Nicholas Boehner a fost eliminat de gazde. , Lăsând gazdele suspendate pentru restul meciului.

READ  Lewis Hamilton a câștigat primul loc la Marele Premiu de deschidere al Arabiei Saudite

Odată cu creșterea presiunii, Sengavski, purtând tricoul cu numărul 99, a marcat la stâlpul din spate în minutul 83 după o centrare din stânga pentru a egala scorul și a câștiga un punct valoros pentru noua sa echipă, Slovako.

Slovako nu a pierdut după primele trei meciuri din Premier League cehă din acest sezon, câștigând o dată și remizând de două ori.

Câștigătorul FCSB, Joonas Tamm, poate fi văzut pe Soccernet.ee aici. Egalizarea lui Vlasi Sinjavski pentru Slovacko este aici.

Urmăriți știrile ERR pe Facebook Si Stare de nervozitate Și nu ratați nicio actualizare!