martie 28, 2024

Judo Inside – Noutăți – Olanda și România domină prima zi de judo de la Praga

IJF Gabriel Sabah / Federația Internațională de Judo

Olanda și România au dominat Openul European din Cehia. În circumstanțe semnificative, Openul European a avut loc în orașul unde au avut loc Campionatele Europene de succes de anul trecut. Atât echipele olandeze, cât și cele românești au reușit să capteze trei titluri. Amber Rihull a câștigat aurul belgian U52 kg.

Belgia a învins-o pe olandezul Naomi van Grevell, care a concurat la turnee majore de la redeschiderea sezonului de judo din noiembrie, inclusiv europeni seniori. A fost prima victorie a Cupei Mondiale pentru belgianul Rihull după două medalii de bronz. El a câștigat titlul european U23 U52kg i 2019.

Evenimentul de la Praga este o combinație între Openul European și Cupele Europene, cu un număr mare de tineri și talente care participă de obicei la evenimentele etapei Cupei Europene. În plus față de punctele de calificare care vor ajuta la însămânțarea în următorul eveniment, este, de asemenea, un standard util pentru a vedea dacă nivelul deschis european este în sus sau în jos.

Două olandeze au câștigat aurul, U57 kg, câștigat de medaliatul de bronz al Campionatului Mondial de juniori Bloney Cornelisse împotriva Verei Zhemanova din Republica Cehă. Nicio mulțime din casă nu a avut voie să urmărească spectacolele celor doi finaliști. Kek van den Berg a câștigat U63 kg. În finală, a fost foarte puternică cu slovena Lea Ludwig.

Experimentată în divizia ușoară, Monica Ungurenu a câștigat medalia de aur U48 kg. Înaltul român a învins-o în finală pe dansatoarea austriacă Catarina.

În divizia ușoară masculină U60kg, Olanda a câștigat din nou aurul, Emil Jaring surprinzându-l pe elvețianul Samuel Weissener în finală. Olandezul a câștigat finala și prima medalie de aur pentru țara sa. România a fost puternică în diviziunile U66 și U73kg. U66kg Acesta este Forța Lucian Dumitrescu care a câștigat la Praga împotriva moldoveanului Vadim Punescu.

READ  Europol ia măsuri împotriva aplicațiilor criptografice false din Bulgaria, România

Adrian Sulka (ROU) a câștigat aurul împotriva lui Jacob Jekminek (CZE). De fapt, Republica Cehă este ultima și oarecum nefericită țară care le-a pierdut pe amândouă. Polonia a avut patru șanse la medalia de bronz, dar doar una a fost realizată.

Olandezii conduc clasamentul cu medalii cu trei medalii de aur, patru de argint și cinci de bronz după prima zi. Nu este surprinzător că au adus o echipă de 40 de jucători, cel mai mare dintre cei 270 care au participat la Prox. România este super talentată, cu trei titluri cu 17 sportivi.