aprilie 19, 2024

Karatsev îl uimește pe Djokovic în thriller-ul Serbiei Open pentru a rezerva un meci împotriva lui Beritini

Partidul 1 mondial Asch a scăpat de frică pentru a ajunge în semifinala Openului de la Stuttgart cu o victorie cu 2-6 6-1 7-5 asupra lui Karolina Pliskova.

Jucătoarea australiană a început încet în sferturile de finală WTA 500 vineri, când Pliskova și-a rupt serviciul de două ori în primul set, înainte ca Barty să răspundă cu trei pauze pentru a o obliga să ia decizia.

Barty a fost la două puncte distanță de a pierde în cinci ocazii, numărul nouă mondial servindu-l pe Pliskova în meciul de 5-4 în setul final.

În cele din urmă, totuși, cehii și-au rupt hotărârea, stabilind victoria când Pliskova a lovit mingea după o cursă lungă de la un punct de plecare.

Această victorie este cea de-a opta victorie succesivă a lui Barty asupra unei competiții dintre primii zece și a spus într-o conferință media după aceea că înfruntarea celor mai buni jucători din lume îi aduce cele mai bune.

„Când te confrunți cu primii 10 concurenți, trebuie să mergi la acel nivel pentru a putea concura. Te obligă să faci tot posibilul”, a spus Barty.

„Având atât de multe fete în primii zece, am avut o mulțime de jocuri în ambele sensuri și experiențe diferite, așa că de fiecare dată îmi place provocarea de a mă testa împotriva celor mai buni”.

Iar Party o va înfrunta pe Elena Svitolina în semifinale după ce a salvat două puncte în meci pentru a câștiga 6-7 (4-7) 7-5, 6-2 asupra Petrei Kvitova.

În cealaltă jumătate a remizei, Simona Halep s-a calificat în semifinale cu o victorie cu 6-1 6-4 asupra Ekaterinei Alexandrova.

READ  Verificarea statutului echipei Columbus înainte de meciul FC Cincinnati

Halep a terminat clinic primul set și, deși Alexandrova a arătat mai multe lupte în al doilea set, numărul trei mondial nu i-a permis să revină la meci.

Halep se va confrunta cu Arena Sabalenka după ce Belarus a câștigat cu 7-5 4-6 6-1 pe Annette Kontavit.

În Cupa Istanbulului, cap de serie Elise Mertens și-a asigurat locul în semifinale cu o victorie cu 6-4 6-4 asupra Katrinei Senyakova.

Mertens o va înfrunta pe Veronica Kudermetova, care a luptat din spate într-un set, pentru a câștiga cu 2-6 6-3 6-3 în fața Anna Bogdan.

În celălalt meci din semifinale, Sorana Kirstia se va întâlni cu Marta Kostyuk. Kirstia a condus după Fiona Vero, târziu cu 6-4 și s-a retras din cauza accidentării, în timp ce Kostiuk a învins-o pe Anna Konjo cu 7-5, 4-6, 6-3.