aprilie 25, 2024

Katie Ledecky a câștigat proba de 1500 m liber la înot mondial, stabilind recordul pentru cea de-a 20-a medalie

Budapesta – Katie Ledecky Ea a câștigat proba de 1500 m liber pentru cea de-a 20-a medalie la Campionatul Mondial din carieră Natalie Coughlin pentru recordul feminin.

Ledecky, după ce a câștigat prima sa cursă gratuită de 400 m sâmbătă, a cronometrat 15 minute și 30,15 secunde pentru a câștiga luni cel mai lung eveniment din program.

Era o fată americană de doi ani de 16 ani Katie Grimes A obținut argint, cu 14 secunde înapoi. Grimes este cel mai tânăr american care a câștigat o medalie în campionatul mondial de la Ledecky în 2013 și al doilea cel mai tânăr medaliat vreodată la 1500 m feminin, după Ledecky.

Swimming Worlds: Program TV | Rezultate | Lista SUA

Ledecky, de patru ori campion mondial la proba de 1500 m liber, are al 13-lea cel mai rapid timp din istorie la eveniment. Ea a câștigat aurul la debutul ei olimpic la proba feminină de 1500 m liber la Tokyo.

Singurii înotători care au câștigat mai multe Campionate Mondiale decât Ledecky Michael Phelps (33) și Ryan Lochte (27). Cele 17 medalii de aur ale lui Ledecky sunt, de asemenea, a treia din istorie după Phelps (26) și Lochte (18).

Mai are încă două evenimente în lume, cursa de ștafetă liberă 4x200m de miercuri și ștafeta de 800m liberă vineri și sâmbătă. La 800 m stil liber, Ledecky ar putea deveni primul înotător care a câștigat cinci titluri mondiale consecutive într-un singur eveniment.

Mai devreme, un român de 17 ani David Popovici Ea a câștigat proba de 200 m liber masculin cu un timp de 1:43.21, cel mai bun timp din lume din ultimii 10 ani. Popovici a devenit primul român care a câștigat un titlu mondial și cel mai tânăr bărbat care a câștigat o medalie de aur din orice țară în ultimii 15 ani.

READ  Românul Kotlin Cirillo a câștigat aur și argint la Campionatele Mondiale de Canoe Sprint

Mai târziu, luni, SUA au finaliştii la proba de 100 m spate (Reagan SmithSi Claire KrzanSi Ryan MurphySi Hunter Armstrong100 m bras femininLily King).

OlympicTalk a început Știri Apple. Noi am preferat!