martie 28, 2024

Kings au câștigat primul lor joc de playoff în 17 ani; Rublev a primit premiul mult așteptat, titlul de Monte Carlo și multe altele

Kings au câștigat primul lor joc de playoff în 17 ani;  Rublev a primit premiul mult așteptat, titlul de Monte Carlo și multe altele

Iată un rezumat al fluxurilor actuale de știri sportive.

Fotbal – Getafe conduce Barcelona la o altă remiză fără goluri în La Liga

Liderii Barcelona a remizat pentru a doua oară consecutiv fără goluri în LaLiga, după ce Getafe, la mijlocul tabelului, a reușit să marcheze un punct într-un meci dur de duminică. Barcelona, ​​care a remizat 0-0 cu Girona weekend-ul trecut, este în continuare cu mult înaintea lui Real Madrid, care se află pe locul doi în fruntea clasamentului, dar egalul a redus-o la 11 puncte, cu nouă meciuri rămase în sezon.

Tenisul din Slovenia revine pentru a învinge România în calificările Cupei BJK

Slovenia a revenit impresionant învingând România și ajungând în finala Cupei Billy Jean într-o calificare ploioasă care a avut loc până duminică. Meciul decisiv de dublu de la Cooper le-a văzut pe Kaja Jovan și Tamara Zidancic venite dintr-un set mai jos pentru a le învinge pe duoul românesc Irina Maria Parra și Monica Niculescu cu 4-6, 6-2, 6-4.

Fotbal – Martial este greu de contat din cauza recordului de accidentare, spune Ten Hag

Managerul lui Manchester United, Eric ten Hag, a spus că accidentarea atacantului Anthony Martial a făcut dificil să se bazeze pe el, dar l-a sprijinit pe francez să facă parte din planurile sale pentru sezonul viitor. Martial a debutat pentru prima dată de la jumătatea lunii ianuarie, în remiza de joi, 2-2, cu Sevilla, în prima manșă din sferturile de finală ale Ligii Europa, plecând imediat după ora.

NHL-Oh, Canada, acesta este anul în care Cupa Stanley vine acasă?

Anul acesta, Toronto Maple Leafs, Edmonton Oilers și Winnipeg Jets vor pune capăt umilinței naționale a Canadei și secetei de 30 de ani de la Cupa Stanley, returnând faimoasa cană în țară care pretinde că a dat naștere acestui sport. Cupa Stanley nu a mai fost prezentată într-un oraș canadian de când Montreal Canadiens i-a învins pe Los Angeles Kings în 1993, un șir de fiasco care a provocat ego-ul care a afectat o generație de fani.

READ  Astăzi în sport - Washington Capitals câștigă Cupa Stanley pentru prima dată în istoria francizei | Baschet

Raport NBA: Kings câștigă prima victorie în playoff în 17 ani

Dearon Fox a marcat 38 de puncte în debutul său în postsezon în NBA și a făcut echipă cu Malik Monk pentru 28 de puncte în al patrulea sfert, pentru a-i conduce pe Sacramento Kings la o victorie cu 126-123 în fața Golden State Warriors sâmbătă seara în primul jocul conferinței lor de vest. Seria din prima rundă. Jocul a marcat revenirea Kings în playoff pentru prima dată în 17 ani.

Raport MLB: Rays cade a doua directă în fața Jays după un start cu 13-0

Stângașul Yosei Kikuchi a marcat nouă goluri în șase reprize, când Toronto a învins sâmbătă cu 5-2 vizitatorii Tampa Bay. Rays au intrat în serie după ce au câștigat primele 13 jocuri ale sezonului, egalând un record de baseball modern pentru cel mai bun început (din 1900). Toronto a câștigat acum primele două jocuri din blocul de trei jocuri și are trei jocuri înapoi în cursa divizionară. Kikuchi (2-0) a permis o alergare, patru lovituri și o plimbare.

Tenisul Rublev a primit mult așteptatul titlu de Monte Carlo

Andrey Rublev i-a luat nervii lui Holger Rohn pentru a câștiga duminică finala de la Monte Carlo cu 5-7(5) 6-2 7-5, talentul rus fiind în sfârșit recompensat cu un titlu de Masters. Cel de-al cincilea cap de serie și-a menținut terenul când a contat la sfârșitul zilei să-și învingă adversarul de 19 ani și să revendice cel mai bun titlu al carierei sale.

Atletism – Deținătorul recordului, titlurile Kipchoge au stivuit terenul maratonului din Boston

READ  Vedetele kenyene ridică steaguri străine

Deținătorul recordului mondial, Eliud Kipchoge, afișează luni terenul plin de stele a Maratonului de la Boston, în timp ce cea mai veche cursă de 26,2 mile din lume capătă un ton sumbru la 10 ani după un atac cu bombă lângă linia de sosire. Supraviețuitorii, medicii și alți membri ai publicului s-au adunat sâmbătă la Boston pentru a onora victimele atentatului cu bombă de la Maraton, unul dintre cele mai mari atacuri pe pământ american, care s-a soldat cu trei vieți și zeci de răniți.

FOTBAL – Arsenalul agitat își pierde strânsoarea cu Summit-ul la orizont

Chiar dacă Arsenal își construia un avantaj masiv în fruntea Premier League și entuziasmul creștea în nordul Londrei, au existat cei care s-au întrebat dacă echipa lui Mikel Arteta va fi capabilă să facă față atunci când Manchester City a ridicat căldura. Până acum o săptămână, părea că au luat totul în cale când au ajuns la Anfield pentru șapte meciuri consecutive din ligă și apoi au trecut cu 2-0 împotriva lui Liverpool într-o jumătate de oră sclipitoare.

Arsenal a irosit din nou un avantaj de două goluri cu un egal cu West Ham

Îngrijorările lui Arsenal cu privire la titlul din Premier League au revenit după egalul lor costisitor 2-2 cu West Ham United duminică, irosind un avantaj de două goluri pentru a doua săptămână consecutiv. Liderii erau 2-0 în sus și erau gata să restabilească avantajul de șase puncte față de Manchester City, când Gabriel Jesus a marcat în minutul șapte, iar Martin Odegaard a dublat avantajul lui Arsenal trei minute mai târziu.