aprilie 19, 2024

Kontaveit ajunge în sferturile de finală la Sydney | Sport

Kontaveit a rămas în urmă cu 0:2 pentru a începe meciul, dar a egalat primul set după ce a câștigat următoarele două jocuri. Cele două victorii de meci s-au schimbat, după care Estonia în vârstă de 26 de ani a terminat primul set la 6: 3. Romanul a câștigat și primul meci al celui de-al doilea set, dar estonia a acumulat șase victorii consecutive în repriză pentru a câștiga. setul 6:1 și câștigă meciul.

Meciul a durat o oră și 16 minute. Estonul a servit trei ași față de cei doi ai rusului și a făcut două duble greșeli pentru șapte români. Kontaveit a câștigat 73% din punctele ei de la primul serviciu și a salvat două dintre cele patru puncte de break împotriva ei.

Kontaveit îl va înfrunta acum pe jucătorul tunisian Anas Jaber în sferturile de finală ale Sydney Classic. Cei doi sunt buni prieteni și s-au confruntat în patru ocazii cu Jabeur care ține 3:1 într-o confruntare cap-la-cap.

Jabir a învins-o pe fosta numărul doi mondial pe Petra Kvitova într-un meci din turul al doilea pentru a stabili un meci cu Kontaveit. „Annette este o jucătoare grozavă. Am avut momentele noastre anul trecut. I-am spus: „Ești obsedat de mine, mă urmărești mereu, așa că oprește-te.’ Dar este grozav să fii în turneu. Ea este o jucătoare atât de puternică. Chiar și Meciurile pe care le-am jucat unul împotriva celuilalt au fost întotdeauna dure, a spus Jaber. „Ea va da totul și nu-i pasă de rezultate. Așa că o să încerc să fac același lucru și chiar voi încerca să câștig.”