aprilie 19, 2024

Late Show încântă mulțimea în timp ce Armenia uluiește România câștigând al treilea meci consecutiv de calificare la Cupa Mondială

Armenia a înscris de două ori, târziu pentru a învinge România cu 3-2 și a obținut a treia victorie consecutivă în calificarea la Cupa Mondială în grupa J.

Meciul a marcat revenirea la 19 zile pre-Covid, cu o mulțime tumultuoasă de peste 4.000 de persoane permise în stadionul Republicii și a sărbătorit cu înverșunare în fluierul final cu o victorie dramatică pentru Armenia, care nu s-a calificat niciodată la un turneu major.

Armenia, clasată pe locul 99 în lume, a învins Liechtenstein și Islanda înainte de a se confrunta cu România, care este văzută ca o favorită puternică în playoff-urile din spatele favoritelor grupului Germania.

Calificări Euro

Iar sursele de combustibil spun că Moreno nu va participa și că Luis Enrique va reveni ca antrenor al Spaniei

18.11.2019 la 23:02

Eduard Spearsian a pus Armenia în avantaj în minutul 56, dar România a egalat prin Alexandru Secaldau șase minute mai târziu.

Cicaldau a făcut apoi 2-1 cu o lovitură de cap puternică în minutul 72, care părea să le dea românilor cele trei puncte înainte de un final dramatic al meciului.

Românul George Pushka a fost expulzat în minutul 78 pentru o provocare serioasă, iar piciorul ridicat s-a izbit de pieptul adversarului.

Se părea că Armenia, cu un sprijin continuu acasă, a căutat să folosească avantajul jucătorilor suplimentari pentru a reveni la meci și a făcut-o, în minutul 87, și a egalat prin Varazdat Haroyan, care a lovit o centrare a lui Tigran Barsigian.

Repetările la televizor au indicat că ținta era în ofsaid, dar fără utilizarea VAR, apelurile romane au fost în zadar și noaptea lor se înrăutățește.

READ  Federația Română de Gimnastică solicită sponsorizarea echipei calificate la Jocurile Olimpice

În minutul 89, Alexandru Crete a fost condamnat la blocarea spursiană și pe fondul zgomotului și emoției din jurul lui Barsgian golul a fost liniștit de la penalty.

Turul: Italia a marcat nouă goluri pentru a finaliza 10, călătoria Spaniei împotriva României

18.11.2019 la 21:36

Suedia se califică pentru Euro 2020, Spania bate Malta, iar Argentina învinge Brazilia

15.11.2019 la 22:21