aprilie 20, 2024

Lena Stojkovic devine campioana europeană la Taekwondo!

9 aprilie 2021 – Lena Stojkovic, membru al Marjan Split, câștigă aurul la Campionatele Europene de Taekwondo de la Sofia, Bulgaria!

În prima zi a competiției, echipa croată Taekwondo a câștigat medalia de aur la Sofia datorită Lenei Stojkovic, în vârstă de 19 ani!

Lena a învins-o pe finlandeză Tamila cu 22-2 în prima rundă la categoria de greutate de până la 46 kg. Ea a continuat să obțină o surpriză în sferturile de finală, învingând-o pe turca Yildirim cu 18-8, actuala campioană europeană, câștigătoare a șapte medalii uimitoare la nivel mondial și european în competiția majoră și concurentă la Tokyo în această vară la categoria 49 kg.

HTK

În semifinale, Lina a dominat-o pe israeliana Rivka Baish cu un scor de 28-8, iar în Marea Finală a învins-o pe rusoaica Larisa Medvedeva cu 18-10 după o altă bătălie excepțională. Diferența generală de scor de 86-28 vorbește suficient despre superioritatea tinerei împărțite în Bulgaria.

Cu această medalie de aur, Lina și-a completat colecția de medalii în cele trei grupe de vârstă. Reamintim, Lena a câștigat medalia de bronz la Campionatele Europene ca studentă, în timp ce în perioada de pregătire pentru juniori, a câștigat medalia de bronz la Jocurile Olimpice pentru Tineret și la Bronzul Mondial.

HTK

Lina a început să facă Taekwondo în zilele ei de grădiniță și a fost primită de instructorul Feliko Laura în Platen, Split. Alături de Veljko, a ajuns la a patra mare medalie din carieră la doar 19 ani.

Christina Tomic a participat, de asemenea, la prima zi a Campionatelor Europene. Aparentul candidat olimpic a pierdut în fața românului Moustiat cu 29-21 în prima rundă la categoria 49 kg. Trebuie remarcat faptul că Tomi suferă de diabet și că cu siguranță nu este ușor să slăbești cinci kilograme cu trei luni înainte de olimpiadă, întrucât membrul Osvita are cu siguranță cea mai mare atenție. Pentru Tomic, Campionatul European a fost, la urma urmei, doar o rundă de antrenament pentru următoarea sa din iulie.

READ  Președintele României alege un nou premier pentru a forma un guvern într-un schimb de energie convenit