octombrie 19, 2021

Obiectiv Jurnalul de Tulcea – Citeste ce vrei sa afli

Informații despre România. Selectați subiectele despre care doriți să aflați mai multe

Malmgrog primește Trofeul Asociației Cineastilor din România la cea de-a 50-a gală UCIN

București: Kristi Buyu Malmcrog A câștigat Marele Premiu și Cupa celei de-a 50-a ediții a Federației Române a Cineastilor (UCIN) Premii la Gala UCIN desfășurată la Opera Națională din București pe 20 septembrie 2021. colectiv De către Alexander Nanao a primit un premiu special al juriului, în timp ce acasă, casa mea De Radu Ciorniciuc și Lemn De Monica Lozorian Gorgan, Michaela Kerst, Ebba Senzinger a distribuit Premiul pentru cel mai bun documentar.

Malmcrog De asemenea, a câștigat premii pentru cel mai bun actor în rol secundar, cinematografie, design de producție și costume.

Lista completă a câștigătorilor:

Marele Premiu – Cupa Uniunii Cineastilor din România (UCIN):
Malmcrog (România, Serbia, Elveția, Suedia, Bosnia și Herțegovina, Macedonia)
Regizat de Kristi Boyu
produs de Mătrăgună
Produs de excursii la domiciliuȘi Productie SENSEȘi Filme cu scorțișoară, Film și Väst, Doppelganger, Bord Cadre Films, Producție 2006 Sarajevo, Surorile și frații Mitevsky
Susținută de Centrul de Film Românescroman tv (fotografie), Studioul de creativitate cinematografică al Ministerului CulturiiȘi Republica Serbia – Ministerul Culturii și InformăriiȘi Serbia Film CenterȘi Cantonul Sarajevo – Ministerul Culturii și Sportului, The Agenția de Film din Macedonia de Nord

Premiul special al juriului:
Colectiv / Colectiv (România, Luxemburg)
Regizat de Alexander Nanao
Produs de Alexander Nanao Productions
Coproducție de Samsa Film, HBO Europa
Sprijinit de Centrul de Film Român, Fondul pentru Film din Luxemburg și Fondul Documentar Sundance, cu contribuții de la RTS Elveția, RSI Elveția, DA Docu, MDR Germania

Premiul Lucian Pintilie pentru cel mai bun regizor:
Dan Kisho pentru 5 minute prea târziu / 5 minute (România)
produs de film localDakino Productions
Susținută de Centrul de Film RomânescȘi Media – Europa creativă și Heineken România în parteneriat cu Televiziunea publică românească (TVR)

READ  Superbrands România anunță rezultatele finale ale cercetărilor efectuate în ediția 2021 (comunicat de presă)

Cel mai bun scenarist:
Radu Judd și Giannina Serbonario tipar mare (România)
Regizat de Radu Judd
Produs de microFILM
Coprodus de Televiziunea Română (fotografie), Hello Film Productions
Susținută de Centrul de Film Românesc, The software media În asociere cu nomada.solo

Cea mai bună actriță principală:
Maria Popesticho pentru scurtmetraj Kimos (România)
Regizat de Sara Tsurakidis

Cel mai bun actor principal:
Mihai Cullen pt 5 minute prea târziu / 5 minute (România)
Regizat de Dan Chiu

Cea mai bună actriță în rol secundar:
Irina Rodolscu on Urmă / moștenire (România)
Regizat de Dorian Bogo
Produs de Hai-Hui Entertainment
Produs de MătrăgunăFilm
Susținută de Centrul de Film Românesc

Cel mai bun actor în rol secundar:
Stephen Tiglas Malmcrog (România, Serbia, Elveția, Suedia, Bosnia și Herțegovina, Macedonia)
Regizat de Kristi Boyu

Cel mai bun fotograf:
Theodore Vladimir Bandoro pe Malmcrog (România, Serbia, Elveția, Suedia, Bosnia și Herțegovina, Macedonia)
Regizat de Kristi Boyu

Cel mai bun designer de modă:
Oana Păunescu pentru Malmcrog (România, Serbia, Elveția, Suedia, Bosnia și Herțegovina, Macedonia)
Regizat de Kristi Boyu

Cel mai bun designer de producție:
Christina Barbeau despre Malmcrog (România, Serbia, Elveția, Suedia, Bosnia și Herțegovina, Macedonia)
Regizat de Kristi Boyu

Cel mai bun editor:
Letitia Stefanescu 5 minute prea târziu / 5 minute (România)
Regizat de Dan Chiu

Cea mai bună coloană sonoră:
Alexandru Dumitru pt Moștenire / Urma (România)
Regizat de Dorian Bogo

Premiul Adrian Enescu pentru cea mai bună muzică originală:
Marius Leftărache, Mate Stratan, Cristina Chiusia L Moștenire / Urma (România)
Regizat de Dorian Bogo

Cel mai bun documentar:
acasă, casa mea (România, Finlanda, Germania)
Regizat de Radu Ciorniciuc
Producție manifestă (Raw)
Produs de HBO EuropaCurs de film (FI), Kino Corporation (DE)
Susținută de Centrul de Film RomânescȘi TV româneascăȘi Media – Europa creativăȘi CinelabȘi Studio Babe

READ  Al doilea delegat Eurovision este pozitiv pentru Covid-19

lemn / lamaie (România, Austria, Germania)
Regizat de Monica Lozorian Gorgan, Michaela Kerst, Ebba Senzinger
produs de Film de 4 dovezi
Coproducție de WildArt Film, Tank Film
Susținută de Centrul de Film RomânescȘi Media – Europa creativăȘi Urimag, Austrian Film Institute, Vienna Film Fund, ORF, Hamburg Film Fund, Middenboard Berlin

Cel mai bun scurtmetraj
între doi (România)
Regizat de Anna Basti

Cel mai bun film de animație:
Moartea și cavalerul (România)
Regizat de Radu Gasio

Cel mai bun film TV:
Cine ești, Catalina? – Ekaterina Teodoroyo (România)
Regizat de Cornell Mihalash

Milo Giorgio (România)
Regizat de Andreea tiliuc

Premiul Alexandru Tatus pentru primul film:
acasă, casa mea (România, Finlanda, Germania)
Regizat de Radu Ciorniciuc

Cel mai bun nou venit:
încă / două fără (România)
Regizat de Mirona Menculescu

Diploma de excelență:
Dumitru Morario

Premiul special:
Eleni Pernish Donlach pentru cartea ei Artiști, urme pe nisipurile timpului

Premiul UCIN:
Christian Radu nu scrie Sergio Nikolaescu – Destin pentru România

Premiul special acordat de președintele UCIN:
Andras Demeter pentru munca sa la fotografie Casa de producție de film