aprilie 19, 2024

Medalie de aur pentru vedetele adolescente Summer McIntosh și David Popovici la Swimming Worlds

Copiii sunt bine. Canadian Summer McIntosh a câștigat proba feminină de 200 m fluture și a câștigat primul ei titlu mondial miercuri, înainte ca românul David Popovici, în vârstă de 17 ani, să-și câștige al doilea titlu.

Mai au mult de parcurs pentru Katie Ledecky, care a câștigat cel de-al 18-lea aur din lume, ajutând Statele Unite să câștige ștafeta 4x200m liber feminin. Ledecky, în vârstă de 25 de ani, a luat acasă 21 de medalii, mărindu-și recordul pentru majoritatea înotătorilor din competiție.

Popovici a câștigat cursa de 100 libere pentru a se adăuga la 200 libere pe care a câștigat-o luni. Este al doilea om care a obținut dubla la o lume, după înotatorul american Jim Montgomery în 1973 și este primul înotător român care a câștigat două aurii la o lume.

„Va fi haos la aeroport, dar sunt pregătit pentru asta”, a spus Popovici despre întoarcerea sa la București. „Pentru România asta înseamnă mult și îmi place sentimentul, deși nu pot să explic bine, sunt foarte fericit”. McIntosh, în vârstă de 15 ani, a cronometrat 2 minute și 05.20 secunde în proba de 200 fluture pentru a învinge trei medalii olimpice pentru a câștiga titlul.

a spus McIntosh, care a terminat cursa cu 0,88 secunde înaintea americancei Haley Fleckinger. Pe locul trei s-a clasat Chinezul Zhang Yufei, în timp ce americanul Reagan Smith a ajuns pe locul patru, cu 1,59 secunde în urmă.

Popovici a trebuit să lupte din greu pentru a-l învinge pe francezul Maxime Groste cu 0,06 secunde în finală, cu un timp de 47,58 secunde. Canadianul Joshua Lindo Edwards, care conducea la jumătatea drumului, a câștigat bronzul. Deținătorul de două ori al titlului, Caleb Dressel, nu a concurat încă după ce s-a retras din restul competiției din cauza unei afecțiuni medicale nespecificate miercuri mai devreme.

READ  Alex Ella elimină W60 Kiasso în runda de deschidere

Americanii au trebuit să aștepte până la ștafeta feminină de 4×200 m liber pentru a 11-a medalie de aur a turneului ca Claire Weinstein, Leah Smith, Ledecky și Bella Sims. Australia s-a clasat pe locul al doilea, iar Canada pe locul trei. „Sunt foarte mândru”, a spus Lydecky. „Cred că mi-am dat seama când am fost pe podium că a trecut ceva timp de când am cântat cu toții imnul național împreună; am încercat să batem acele ritmuri acute împreună. A fost atât de distractiv.” Doar Statele Unite (11 aur, șase argint, nouă bronz) și Australia (două aur, cinci argint și una de bronz) au câștigat cel puțin o medalie în fiecare dintre cele cinci nopți de înot.

Kylie Maas a câștigat cel de-al doilea aur al Canadei noaptea, câștigând proba feminină de 50 m spate în fața americanilor Katherine Berkoff și a Franței Analia Bigerry. Mas a devenit primul înotător din Canada, masculin sau feminin, care a câștigat trei aurii într-o lume.

Leon Marchand a câștigat proba individuală de 200 m mixt masculin în 1 minut și 55,22 secunde. Marchand, în vârstă de 20 de ani, a terminat în fața americanului Carson Foster și a japonezei Daya Seto și a fost al doilea aur pentru Marchand în acele două lumi, după proba de 400 mixt masculin de sâmbătă, când aproape a doborât recordul mondial al lui Michael Phelps și a treia medalie după un argint. La 200 de fluturi marți.

„Am fost puțin obosit în această dimineață”, a spus Marchand.