aprilie 25, 2024

Mexic a învins România cu 1-0 într-un tur amical U-24

Mexic a învins România cu 1-0. Uneori nu a fost frumos, iar Mexicul a dominat în mare măsură, dar a avansat după o primă repriză proastă pentru a câștiga împotriva unei echipe europene dure într-un tur amical de trei jocuri la Marbella, Spania. Mexicul se va confrunta acum cu Arabia Saudită marți, 8 iunie, la Marbella.

Mexic i-a inclus pe Jose Juan Magias și Alexis Vega cu o linie de start, dar cu unele schimbări notabile, cum ar fi Johan Vasquez pe bancă. Atât de multe experimente încât România a preluat inițial controlul asupra competiției. Portarul mexican Luis Malacn a trebuit să aducă o intervenție dintr-o lovitură din partea stângă. Malagan a trebuit apoi să facă o altă salvare atunci când o lovitură de colț a fost deviată de un fundaș mexican. Aproape că își bate propriul obiectiv. La jumătatea reprizei, pe măsură ce România a încetat să domine, Mexicul a început în cele din urmă să câștige posesia. Cu toate acestea, Mexicul nu a creat nicio oportunitate. În cele din urmă, Mexicul a primit prima lor șansă în minutul 33 cu un șut din afara zonei largi a lui Zero Torres. România aproape a plătit Mexicul când au intrat în zonă, dar crucea nu a găsit jucător. Deși titlul a fost trimis în zonă, Mexicul a avut o șansă bună cu o lovitură liberă când a fost eliminat de către apărarea română. Pe măsură ce România s-a împiedicat puțin, Mexicul a controlat în cele din urmă posesiunea în ultimele minute ale reprizei, dar ei erau încă ferm în apărare. Prima repriză s-a terminat și, deși Mexicul a terminat mai bine, în general au fost o echipă cu cea mai slabă performanță ca meci.

Mexic a ieșit cu aceiași jucători în a doua repriză. Mexicul a început bine și a avut cea mai bună șansă la fața locului, când Fernando Peltron a făcut o lovitură la distanță. Mexicul a continuat să fie partea mai bună, deoarece Mexicul a continuat să joace mai bine decât în ​​prima repriză. Malagan a făcut o mare greșeală când a șters o minge direct unui jucător român, iar mingea s-a încheiat cu o lovitură liberă din afara zonei. Din fericire pentru Mexic, lovitura liberă a fost respinsă. Mexicul a făcut prima sa mișcare pentru Zero Torres, Marcel Ruiz și Fernando Peltron pentru Jesus Ricardo Anglo, Alejandro Gentezas și Alan Cervantes. Mexicul a contraatacat, Alexis Vega l-a găsit pe Jesus Ricardo Angulo, care a obținut un șut bun cu piciorul stâng care l-a deviat ușor pe portarul României, Marion Aioni, la 1-0. Mexicul s-a îmbunătățit, iar obiectivul a meritat. Câteva minute mai târziu, Louis Malagon părea să aibă din nou probleme și trebuia tratat pe teren. România a executat o lovitură liberă și aproape a înscris-o, dar Malacn a reușit să salveze cu unele probleme. România pare să fi ales lucrurile care caută acel obiectiv de construcție. Mexicul s-a apropiat din nou cu o centrare care l-a obligat pe Ioni să distrugă mingea. Mexicul l-a învins apoi pe Alexis Vega lui Eric Sanchez. Mexicul a avut o șansă când a primit mingea în Mexic în ultimele minute, dar șutul său a fost blocat de un fundaș român, care a irosit o șansă mare. În ultimul minut, România a primit o lovitură liberă periculoasă, dar centrarea s-a dus larg în zonă și Mexicul a câștigat.

Mexicul a obținut un rezultat bun, însă performanța lor nu a fost uriașă. Cu o mulțime de jucători testați, se pare că pariul antrenorului Jaime Lozano este de a vedea jucători plătiți. România a fost o echipă europeană dură și pare a fi cel mai dur meci dintre aceste trei. Mexicul trebuie să-și îmbunătățească ofensa, iar unii sportivi care au ratat Campionatul CONCACAF U23 trebuie să-și îmbunătățească jocul dacă doresc șansa de a face echipa olimpică finală. Jucători precum Beltron și-au dorit să arate pozitiv, dar cei de la Zyro Torres și Marcel Ruiz nu. Mexic va juca acum împotriva Arabiei Saudite pe 8 iunie și va încheia meciul împotriva Australiei pe 12 iunie.