aprilie 20, 2024

Nationala Romaniei este prima care beneficiaza de regula fara goluri in deplasare

GENEVA (AFP) – Campioana României Cluj a fost prima echipă care a beneficiat de abolirea regulii golurilor în deplasare. în competițiile UEFA.

Marți, clujenii au trecut în turul doi al calificărilor în Liga Campionilor cu un gol în prelungiri într-o înfrângere cu 2-1 pe stadionul Burak Banja Luka pentru a câștiga cu 4-3 la general.

În vechiul sistem pe care UEFA l-a casat luna trecută, campioana Bosniei și Herțegovinei ar fi egalat cu 3-3 din cauza golului marcat în prima manșă din România.

În schimb, meciul a trecut în prelungiri iar clujenii au marcat golul decisiv în minutul 118.

Regula golurilor în deplasare a fost introdusă în 1965 pentru a recompensa echipele pentru că au marcat pe terenul adversarilor, când călătoriile internaționale erau de obicei mai stresante, obositoare și provocatoare tactic.

UEFA consideră că regula a devenit depășită și echipelor locale le este interzis să atace de teama să nu primească un gol.

Data viitoare, Clujul va juca cu Lincoln Red Imps din Gibraltar, care a învins-o pe luxemburghezul Voula Iche cu 5-0 pentru a câștiga cu 7-2 la general.

Ferencvaros, care a jucat în faza grupelor sezonul trecut împotriva Barcelonei și Juventus, a avansat și el din primul tur preliminar. Victoria cu 3-1 din Kosovo împotriva Pristinei a făcut ca scorul să fie de 6-1 la general.

Ferencvaros se va întâlni cu algirii lituanieni în al doilea tur de calificare care va avea loc în următoarele două săptămâni.

Alți campioni naționali care s-au calificat marți au fost Malmö, finalist la Cupa Europei din 1979, și Slovan Bratislava.

READ  Putintseva își revine pentru a menține în viață apărarea titlului la Budapesta

Șahtiar a găzduit Ludogorets în Belgradul neutru, Serbia, din cauza interzicerii UEFA de a juca meciuri de competiție în Belarus pe fondul sancțiunilor UE. Inclusiv restricții de călătorie.