aprilie 19, 2024

O ceartă pentru curățarea bancii a izbucnit la meciul de la Campionatul Mondial feminin

Meciul de la Campionatul Mondial feminin dintre România și Bulgaria a izbucnit în violență duminică. (Fotografie prin Hockey Worldwide/Twitter)

Lucrurile s-ar putea să se încălzească în NHL, pe măsură ce echipele se bat pentru playoff-uri cu mai puțin de o săptămână rămasă în sezonul regulat, dar punctul culminant al weekendului în lumea hocheiului vine dintr-o sursă foarte puțin probabilă.

Imaginile au apărut cu o ceartă între Bulgaria și România în timpul meciului final al Campionatului Mondial de hochei feminin din Divizia a III-a Grupa A de la Brașov, România, duminică.

În a treia perioadă a jocului învins, România a marcat șapte goluri și a câștigat cu 10–2. Bulgariei au fost evaluate cu două abateri în joc și lupte cu penalty-uri pe tot parcursul meciului, dar lucrurile au scăpat de sub control în ultimele momente ale jocului.

În balonul final, cei doi jucători s-au angajat într-o departajare în spatele plasei formației bulgare.

Oficialii nu au făcut nicio încercare să o despartă, deoarece au depășit și au depășit numeric toți jucătorii implicați în scrum, aruncând deoparte mănușile și bastoanele în timp ce toată lumea prindea un partener de dans. Chiar și portarii se distrau, dacă poți să-i spui așa.

Pe măsură ce oficialii au separat echipele și au pus sub control încăierarea de la curățarea bancii, 19 jucători au primit penalty-uri de 25 de minute, în timp ce României a primit o penalizare de 20 de minute pentru abuzul oficialilor. În total, ambelor echipe au primit 554 de minute de penalizare, iar în ciuda încheierii meciului, Federația Internațională de Hochei pe Gheață are potențialul de a acorda suspendări și amenzi celor implicați.

READ  Eurovision 2023: prima repetiție a României! - Știri Eurovision | Muzică

Jocul va decide cine va termina pe locul patru în clasamentul turneului. Hong Kong a câștigat medalia de aur, în timp ce Ucraina și Lituania au câștigat medaliile de argint și respectiv de bronz.