aprilie 20, 2024

Paula Padusa s-a înecat din nou la prima ei apariție la Cincinnati

Madrid, acum 18 ani. (Presa Europeană) –

Iar jucătoarea spaniolă de tenis Paula Padusa, prima schimbare a turneului de la Cincinnati (SUA), și-a luat rămas bun de la clasa WTA 1000 și a jucat-o pe teren dur, după ce a căzut în această dimineață în fața australianului Agla Tomljanovic (6-7 (3), 6. ). -0, 6-2), care a reușit să întoarcă confruntarea după ce catalana a câștigat setul de deschidere.

Padusa, clasată pe locul patru în lume și pe locul trei în America de Nord, a dat din nou semne de despărțire, iar pentru a doua oară consecutiv, a renunțat la start, așa cum s-a întâmplat acum câteva săptămâni la Toronto. Toate în duelul pe care începe să câștige.

De altfel, catalana și-a revenit dintr-un prim meci advers, cu o pierdere din serviciu, iar după două pauze, a reușit să obțină primul set în „tie-breaker”. Din acel moment, puterea lui a început să-l dea jos.

Pana totală l-a făcut să renunțe la nouă jocuri consecutive, setate în alb și 3-0 în al treilea set, și nu au venit niciun răspuns. Când în sfârșit a reușit să câștige meciul cu 3-1, pe care l-a sărbătorit cu un strigăt de ușurare, era deja prea târziu.

Tomljanovic nu și-a milă de adversarul, iar cu o nouă pauză în repriza a opta, a încheiat meciul după două ore și zece minute de joc. Acum, Oceanic o va înfrunta în optimile de finală pe rusoaica Veronika Kudretova, care a completat pasa din cauza unei retrageri din cauza unei accidentări, învingătoare de la Toronto, românca Simona Halep.

READ  Predictii din sferturile de finală Lyon WTA, inclusiv Alison Van Uytvanck vs Caroline Garcia