aprilie 25, 2024

Penalizarea lui Rashford dă Angliei 1-0 victorie asupra României | Sport

Anglianul Marcus Rashford sărbătorește marcarea primului său gol împotriva României cu Jordan Henderson pe stadionul Riverside din Middlesbrough pe 6 iunie 2021. – Reuters

Middlesbrough, 7 iunie – temporar Anglia Echipa a învins România cu 1-0 în ultimul meci de încălzire pentru Euro 2020 duminică, Marcus Rashford a marcat un penalty în minutul 68 după ce antrenorul Gareth Southgate a făcut nouă schimbări echipei care a învins miercuri Austria cu același scor.

Rashford l-a lăsat pe Florin Nitta înrădăcinat în linia sa cu un penalty superb după ce Tiberio Nightmare l-a eliminat pe Jack Grealish, dar portarul român a reușit bine 10 minute mai târziu, când a salvat penalty-ul lui Jordan Henderson.

Henderson a revenit la acțiune pentru prima dată de când a fost eliminat cu o accidentare la coapsă în februarie și după ce a devenit înlocuitor în prima repriză, căpitanul Liverpool a ratat un penalty în minutul 78.

Ambele părți au creat șanse într-un meci live la Riverside Stadium și Anglia Wood a lovit de două ori în prima repriză Anglia Portarul Sam Johnston i-a refuzat lui Deian Sorescu o oprire bună.

Dominic Calvert-Lewin a dat cu capul transversal în minutul 32, după ce James Ward-Prowse a executat o lovitură liberă și șutul din lemn al lui Jadon Sancho șase minute mai târziu, cu un șut superb din interiorul suprafeței de pedeapsă.

După ce am luat inițiativa, Anglia El a scăpat de o altă groază la scurt timp după aceea, când Johnston a salvat o salvare superbă pentru a bloca un șut puternic de la distanță de Andre Evan înainte ca Henderson să rateze un penalty.

Fundașul Vlad Shiriches l-a trimis pe Calvert Lewin să-l susțină într-o provocare aeriană ciudată, dar Henderson nu a reușit să profite de ocazie, deoarece Nita a sărit în direcția corectă pentru a șterge șutul său scăzut și apoi a înăbușit recuperarea.

READ  NFT-uri fizice? Explicați un caz potențial de utilizare major

Anglia Înlocuitorul Judd Bellingham s-a apropiat de celălalt capăt cu o lovitură de cap în poarta îndepărtată în minutele de final, gazdele continuând să apese în căutarea unui al doilea gol.

Anglia Aceștia și-au deschis campania europeană de grupa D împotriva Croației la Wembley duminica viitoare, înainte de a înfrunta Scoția pe 18 iunie și Republica Cehă patru zile mai târziu, în același loc.

Scoțienii au câștigat, de asemenea, ultimul lor meci amical dinaintea turneului între 11 iunie și 11 iulie, cu un gol al lui Shee Adams, care le-a oferit o victorie cu 1-0 asupra Luxemburgului de 10 oameni.

Lovitura liniștită a lui Adams a trecut în fața portarului luxemburghez Anthony Morris în minutul 28 înainte ca fundașului central al echipei gazdă Vahid Salimovic să i se acorde cartonașul roșu direct în minutul 34 pentru un alt fault asupra lui Lyndon Dykes.

Scoția și-a deschis campania împotriva Republicii Cehe la Hampden Park pe 14 iunie și va înfrunta Croația în același loc pe 22 iunie după meciul cu Anglia. – Reuters