aprilie 20, 2024

Polonia a fost urmărită de România

A doua zi a Cupei Europene pentru juniori din Sarajevo 2023 a adus lupte interesante.

Prima medalie de aur a revenit Canadei. În finala categoriei -81 kg săritorul Meladze a fost mai bun decât judoka autohtonă Lazar ŽDRALE. Dušan GRAHOVAC (SRB) și Jason OKOYE (FRA) au câștigat medalii de bronz.

A fost primul meu aur și cel mai bun rezultat de până acum la Cupele Europene de juniori. Competiția a fost foarte puternică, cu adversari foarte buni. Sunt mulțumit de rezultatul primei mele vizite la Sarajevo,

Jumper Meladze a spus după ceremonia de premiere.

Judoka română a continuat munca bună de ieri. Numărul de medalii al României a crescut astăzi după ce a câștigat două medalii de aur, una de argint și una de bronz în prima zi. În finala diviziei de până la 48 kg, Giorgia Hagianu și-a învins-o pe compatriota Laura Bogdan.

Suntem fericiți și mulțumiți să obținem medalia de aur. Deși s-a luptat cu un coechipier în finala din Georgia, ea este obișnuită, deoarece se luptă adesea la campionatele naționale.

a spus Bodo Roland, antrenorul Campionului European Cadet Georgia Hagaianu din 2018.

Cred cu adevărat că aceasta este calea cea bună către victorie și medalii în competiția de seniori.

a adăugat Roland.

O mare performanță a judocii români la Sarajevo a fost completată de medalia de aur a lui Rares ARSENIE la categoria -90 kg.

Ne așteptam ca concurența să fie puternică. Cu toate acestea, suntem mulțumiți de rezultatele bune pe care le-am obținut. Cred că am avut o performanță grozavă la Sarajevo.

insistă ARSENIE.

Deși au câștigat patru medalii de aur, românii nu au fost cea mai bună țară din competiție. Cu cinci medalii de aur, una de argint și trei de bronz, polonezii au încheiat turneul ca cea mai bună echipă.

READ  Peste 300 de companii ucrainene intră pe piața din România în 2023 - CCIR

Grzegorz TERESINSKI a dominat categoria +100kg, iar Kinga CHMIELEWSKA a excelat la categoria -57kg.

Datorită victoriei Nikolinei NIŠAVIĆ la categoria -52 de kilograme, Serbia a încheiat turneul cu două medalii de aur și a fost a treia cea mai de succes echipă la Sarajevo Junior European Cup 2023.

Adversarii au fost bine pregătiți și motivați și de aceea sunt foarte fericit că am câștigat aurul.

spuse NIŠAVIĆ.

Tabăra de antrenament pentru juniori EJU va avea loc la Saraievo în următoarele trei zile.

Deja în luna mai, Bosnia și Herțegovina va găzdui o altă Cupă Europeană. Cupa Europeană pentru seniori va avea loc în Saraievo de Est pe 20 și 21 mai.

Autor: Thea Cowan