aprilie 25, 2024

Pretty Scalp Biregok, cap de serie numărul 1, se alătură lui Neto și Magno în sferturile de finală WBC | Știri de box

Pretty Scalp Biregok, cap de serie numărul 1, se alătură lui Neto și Magno în sferturile de finală WBC |  Știri de box
New Delhi, India frumos Ea a debutat de senzație la Campionatul Mondial Feminin, învingând-o pe cap de serie a României Lakramiwara Biregok Într-o bătălie cu balansoar în fața unei mulțimi aglomerate, pentru a ajunge sâmbătă în sferturile de finală ale diviziei de greutate corp.
Unseed Preeti l-a eliminat pe numărul 2 mondial, Perijoc, cu 4-3, la o decizie împărțită pentru cel mai mare scalp din cariera ei incipientă în divizia de 54 kg. România, actuala campioană a Europei UEFA, nu a avut niciun răspuns la contraatacurile rapide ale lui Pereti din a treia și ultima perioadă a rundei a 32-a, în timp ce India, medaliată cu bronz din Asia, a lovit peste greutatea lor pentru a obține cea mai mare victorie supărată. Țara gazdă până acum în lume.
După o primă rundă de trei minute, ambele au mers cu 3-2 în favoarea lui Peretti, românca – medaliată cu argint a ultimei ediții de la Istanbul – a întors situația rivalei sale indiene, asigurând turul doi cu același scor, făcând-o să alerge cu finisajul final. .
Până atunci, Pretty înțelesese jocul rivalei ei. În conformitate cu strategia de corner a antrenorilor ei, ea s-a bazat foarte mult pe contraatacuri și lovituri de pumn pentru a contracara boom-ul de ultimă oră al lui Perijoc. A ajutat-o ​​și pe Pretty faptul că Biryuk și-a pierdut echilibrul de mai multe ori în timp ce încerca să atace în față.
„În ultima rundă mi-am schimbat strategia. Am jucat mai mult un joc de contraatac. Ea ataca din față și trucul era să o contraatac în timpul mișcărilor. Mi-am dat seama că își pierde echilibrul și asta mi-a dat ocazia să contraatac. Ceea ce am făcut a fost să fac câțiva pași înapoi pentru a o provoca.” Ea a lovit-o direct cu pumnul și apoi a atacat-o în timp ce i-a ratat să-și lege unele dintre ele”, a explicat mai târziu Preeti.
„Am muncit din greu pentru acest meci. I-am studiat jocul urmărindu-i videoclipurile și planul era să atace. Era o adversară puternică. Am vrut doar să demonstrez tuturor că aș putea învinge un campion mondial în ziua mea. Voi continua. să boxez cu aceeași intensitate în meciurile următoare. Scopul este să câștig aurul și să devin numărul 1 mondial la clasa mea de greutate.”
Pretti i s-a alăturat în pre-sfert de medaliatul cu aur de la Birmingham CWG, Neto GangasȘi Mango Bamburi, care și-a câștigat convingător meciurile. Neto a învins-o pe sud-coreeana Doyeon Kang la categoria 48 kg în runda a 32-a, în timp ce neo-zeelandezul Mango a sărit. Kara Wierrau Prin decizie unanimă 5-0 la clasa de 66 kg.
Nitu a obținut o victorie RSC (Referee Stopped Contest) în fața adversarei ei din Coreea de Sud, după ce Kang a primit două rețineri în primul tur. „Așteptam cu nerăbdare să obțin un timp de joc de calitate în ring, dar meciul meu nu a durat mult. Sunt mulțumit de victoria RSC. Voi lucra pentru a menține același nivel de forță în turneu”, a spus Nito. a spus.