martie 28, 2024

Qatar v Ecuador: Arbitrul român a debutat la Cupa Mondială ca arbitru de rezervă în meciul de deschidere

István Kovacs, un arbitru de fotbal de origine română, a fost recrutat pentru a fi al patrulea arbitru în meciul de deschidere al Cupei Mondiale FIFA dintre Qatar și Ecuador, pe 20 noiembrie, pe stadionul Al Bayt din Al Khor.

Curry, în vârstă de 38 de ani, i s-au alăturat oficialii italieni Daniel Orsato, Ciro Carbone și Alessandro Giallattini, care a oficiat la meciuri de fotbal din 2010.

Un nume cunoscut pe cele mai mari scene din lume, Kovac a oficiat prima finală din istoria UEFA Conference League dintre AS Roma și Feyenoord vara trecută.

Sunt incluși și alți români, și anume Vasile Marinescu și Ovidiu Artene 69 de arbitri asistenți Ei au fost aleși de Comisia de Arbitri FIFA pentru a conduce cel mai mare eveniment sportiv din lume.

Meciul dintre Qatar și Ecuador s-a încheiat cu o victorie confortabilă cu 0-2 pentru Ecuador, grație unui dot de la căpitanul Ener Valencia în minutele 16 și 31, făcând din Qatar prima țară gazdă a Cupei Mondiale care a pierdut meciul de deschidere din anii 1930.

Atacantul părea să fi deschis scorul în primele trei minute de joc cu o lovitură de cap, dar oficialii au exclus-o pentru ofsaid – controversat într-o dramă nebună de VAR – dar nu a întârziat să găsească din nou plasa. .

Ecuador a dominat cursul meciului și i-a împiedicat pe qatarieni să tragă pe poartă. Aceștia din urmă vor înfrunta Senegal și Olanda în perioada 25-29 noiembrie, în ceea ce ar fi putut fi o luptă dificilă pentru ei pentru a-și întoarce nenorocirile.

READ  Madrid Open: Mira Andreeva o uimește pe Magda Linette la vârsta de 16 ani, Coco Gauff o pierde în fața Paulei Badusa