Quick Marathons Worldwide – Tur săptămânal

Chicago și Boston nu au fost singurele maratonuri de weekend cu peste 26,2 mile de activitate în Manchester, Eindhoven, Stockholm, München, Buenos Aires și Insula Wight.

Pentru raportul Campionatelor pe șosele engleze, faceți clic aici

Pentru raportul Chicago Marathon, faceți clic aici

Pentru raportul Boston Marathon, faceți clic aici

Maratonul Therme Manchester, 10 octombrie
Matthew Crehan a scos cinci minute de la PB pentru a înscrie cea mai mare victorie până în prezent în 2:18:26 după ce a trecut la jumătatea sa în 66:38.

James Donald (2:20:36) și Dave Barratt (2:22:22) au completat primii trei.

Fostă câștigătoare a Snowdonia Marathon și a 16-a în 2019, Anna Pricegerdel a arătat o îmbunătățire uriașă cu PB 2:40:17 pentru a prelua conducerea feminină de la Heather Townsend (2:44:49).

La 16 ani după setul său de 2:38:52 PB, Shona Crombie-Hicks a câștigat evenimentul W50 cu o viteză de 2:56:37.

A fost o fostă câștigătoare pentru Manchester, deși cea mai bună victorie a sa a fost în provocarea totală Flora 1000 mile în 2005, care a inclus parcurgerea unui mile timp de 1.000 de ore consecutive și apoi a fost primul concurent în Marora London Flora din acel an.

Sean Frame a câștigat proba scaunului cu rotile în 1:39:08.

Kieran Lewis a câștigat semimaratonul în 66:10 de la Paul Martelliti (67:01).

Molly Lewis a fost prima femeie la 75:46.

Maratonul Eindhoven, 10 octombrie
Silas Too a câștigat în PB 2:06:32, fiind condus acasă de Martin Kosgei (2:06:56), Timothy Kiplagat Ronoh (2:07:01) și debutantul Simon Kipkosjee (2:07:07).

READ  Predictii pentru semifinale WTA Indian Wells

Cursa feminină nu a fost în clasa de elită, iar Briggy Smits a câștigat 2:48:08.

Maratonul Stockholm, Suedia, 9 octombrie
Etiopianul Atatil Anmut a câștigat locul patruzeci și al doilea pentru cursă în PB 2:29:03 pentru a rata cu puțin recordul stabilit de Great Witz de 2:28:24.
Carolina Wikström a câștigat titlul suedez în 2:29:56

Etiopia a câștigat și cursa masculină cu Fikadu Teferi 2:12:24, care l-a plasat direct în fața kenyanului James Kiplagat (2:12:26) și Ronald Currier (2:12:30). La doar zece secunde mai târziu, câștigătorul născut în Eritrea, Samuel Tsegae, a fost al patrulea cu un timp de 2:12:34 și a câștigat titlul suedez într-o cursă care a atras 7.000 de concurenți.

Maratonul Isle of Wight, 9 octombrie
În mod tradițional, unul dintre cele mai dure maratoane din Marea Britanie a înregistrat victoriile lui Nick Fisher (2:53:36) și Emilia Enqvist (3:41:32), deoarece au terminat doar 90 de sportivi.

Maratonul din Buenos Aires, Argentina, 10 octombrie
Florencia Borelli a debutat la 2:32:28

Hector Garibai a fost primul om care a stabilit un record bolivian de 2:11:58.

Maratonul Graz, Austria, 10 octombrie
Charles Nadima a fost primul cu 2:10:43, înaintea lui Joel Milli 2:13:55.

Maratonul Seine Eure, Val de Reuil, Franța, 10 octombrie
Kenyanul Isaac Koch a ocupat primul loc cu un timp de 2:12:50.

Maratonul din München, 10 octombrie
Fosta medalia de argint europeană de 3.000 m, Corinna Harrier, a câștigat titlul german cu un timp de 2:43:11.

Alexander Hirschhauser a câștigat cursa masculină cu un timp de 2:18:38.

Half Marathon din Brighton, 9 octombrie
Câștigătorii sunt Paul Navesi (68:10) și Bobby Searle de la Brighton Phoenix (82:22).

Bobby Searle câștigă Brighton Half Marathon (Bahrain)

Royal Gardens Half Marathon, Londra, 10 octombrie
Oscar Bell a condus acasă peste 10.000 de alergători în 69:14.

READ  Martin Odegaard se agață de record la vârsta de 15 ani pentru prima dată la nivel internațional

Concurenta W40 Karima Harris a fost prima femeie cu un timp de 85:39.

Aleargă Semi Maratonul Bournemouth, 10 octombrie
Au fost victorii pentru Dominic Wilmore (67:30) și Sophie Delfield (81:36).

Merită 10 km, 10 octombrie
Holly Dixon a câștigat cursa feminină în PB și a stabilit recordul la 34:07.

Finn McNally a fost primul tip la 30:27.

Holly Dixon marca PB (PB)

Groningen, Olanda, 10 octombrie
Keniana Eva Chirono (19:17 – la doar trei secunde de la record) și ugandezul Rogers Kibet (17:27) au obținut victorii.

Campionatele italiene de 10 km pe șosea, Forli, 10 octombrie
Elias Awani (28:24) și Sofia Yarmashuk (32:39) au câștigat titlul italian.

Paris 20 km, Franța, 10 octombrie
Campionul european de 10.000 m Morhad Amdoni a obținut victoria cu o marjă restrânsă de 57:54, în fața kenyenului Joseph Kipruno Mingo 57:57. Samira Mazagran Saad a fost prima femeie din 69:08.

Berlin 25 km, Germania, 10 octombrie
Cursa a marcat a 40-a aniversare cu victorii din Danemarca Thijs Nijhuis (77:12) și românca Liliana Dragomir (90:53).

Campionatele ruse din Cross Country, Orenburg, octombrie 9
Nikolai Shavkin (10 km în 32:23) și Inessa Gusarova (6 km în 21:35) au câștigat titluri rusești.

Szentes, Ungaria, 9 octombrie
Robert Szikszai și-a îmbunătățit aruncarea pe disc la 66,93 metri pentru a termina pe locul 14 pe listele mondiale 2021.

Campionatele New England Cross Country, Boston, 9 octombrie
Callum Elson, care a fost un câștigător surpriză în ultimul premiu BMC 5000m de la Eltham, a terminat pe locul doi cu un timp de 24:24 față de kenienul Ezra Mutai în 23:57.

Lewis Roberts câștigă titlul Ligii de Nord-Est pentru 2021 (David T.Hewitson / Sports for All Pics)

Start Fitness North Eastern Harrier League, Druidge Bay, 9 octombrie
Concurenții încep în trei valuri (lent, mediu și rapid), iar Heaton Lewis Roberts, din pachetul lent, a fost primul 504 bărbați care a terminat cursa în 35:46, deși Liam Taylor (33:46) a fost mai rapid decât Sam Charlton (33 : 46). 48) din fastback. Tyne Bridge a câștigat evenimentul pe echipe.

READ  O sala de sport specializata in sambo in romana ploie?ti

Elaine Powell a condus 428 de rideri acasă cu 26:55 din pachetul lent, dar al nouălea de-a lungul liniei, W40 Jane Hodgson a fugit cu 25:11 din pachetul rapid pentru a fi cea mai rapidă concurentă, deoarece North Shields Poly a luat onorurile.

UAH Chargers Invitational Cross-Country, Huntsville, SUA, 9 octombrie
Britanica Tony Moore a terminat pe locul trei cu un timp de 17:19 într-o cursă câștigată de coechipierul ei Lee Celine Ritter (16:48).

Bates Wood, 10 km, Kent, 10 octombrie
Acest eveniment multi-teren, adesea prin pădure, a înregistrat victorii ale lui Joshua Hobbs (33:43) și Carol Coulson (39:48).

» Pentru cele mai recente știri despre atletism, acoperirea evenimentelor și actualizări, verificați AW Home și canalele noastre de social media pe Stare de nervozitateȘi Site de socializare Facebook Și Instagram