aprilie 18, 2024

Radocano câștigă prima sa victorie de la US Open

Emma Raducanu AP FOTO FIȘAR

Cluj-Napoca, România: Campioana US Open Emma Raducano a câștigat marți (miercuri la Manila) prima victorie de la victoria surpriză de la New York, când adolescenta britanică a învins-o pe Polona Herkog la Transilvania Open din România.

Radokano, în vârstă de 18 ani, a venit dintr-un set jos pentru a câștiga cu 4-6 7-5 6-1 după aproape două ore și 30 de minute în primul tur la Cluj-Napoca împotriva numărul 124 mondial Herkog din Slovenia.

În doar a doua apariție de la US Open, a 23-a cap de serie Radocano a avansat cu 4-1 în primul set înainte ca Herkog să câștige cinci jocuri la rând.

Cel de-al treilea cap de serie a salvat o oprire la 5-all în al doilea set și a câștigat următorul meci lung pe serviciul lui Hercog pentru a forța decisiv.

Raducano, născută în Canada din părinți din România și China, a dominat Grupa C pentru a-și asigura prima victorie la evenimentul WTA și a avansa la o întâlnire cu cea de-a 106-a cap de serie a României, Anna Bogdan.

„A juca în țara tatălui meu înseamnă foarte mult”, a spus Raducano, care a încântat fanii cu majoritatea interviului ei de după meci în limba română.

Răducanu a uimit lumea tenisului de la Flushing Meadows când a devenit primul jucător eligibil care a câștigat un titlu de Grand Slam.

Ea a suferit o înfrângere în turul doi în fața Alexandrei Sasnovich la Indian Wells la începutul acestei luni, la prima ei apariție de la US Open.

„Nu cred că există nicio presiune asupra mea”, a spus Radocano luni. „Simt că toată lumea ar trebui să aibă puțină răbdare cu mine.