aprilie 25, 2024

Retrasa Serena Williams s-a retras pentru a-l înfrunta pe Radocano în primul tur al Cincinnati Masters

Performanța uimitoare a lui Nick Kyrgios a fost oprită după ce a căzut în trei seturi în fața capului de serie a opta, Hubert Hurkacz, în sferturile de finală de la Canadian Open, vineri.

Hurkacz a ieșit câștigător, câștigând cu 7-6 (7-4) 6-7 (5-7) 6-1 într-o oră și 46 de minute la Montreal.

Kyrgios, care a ajuns în finala de la Wimbledon, a intrat în confruntare după ce a câștigat 15 din ultimele 16 meciuri, inclusiv a ridicat titlul la Washington Open săptămâna trecută. Cursa Kyrgios a sporit așteptările din jurul său pentru viitorul US Open.

„Nick a jucat un tenis uimitor în ultimele săptămâni, așa că este o plăcere să joc împotriva lui”, a spus Hurkacz după meci în interviul său pe teren.

„Ea a început foarte bine. Poate că Nick a fost puțin accidentat, ceea ce i-ar putea afecta serviciul. Cu amândoi performând atât de bine, un mic procent de oameni poate face diferența.”

Kyrgios a servit rapid, dar polonezul în vârstă de 25 de ani l-a oprit în cele din urmă, câștigând al treilea set cu ajutorul unei pauze mai devreme.

Pauza a venit după ce Kyrgios a primit două greșeli duble, ceea ce l-a determinat pe australian să se plângă arbitrului de pauza adversarului la mijlocul meciului pentru a-și schimba hainele.

Australianul nu a reușit să-l spargă pe Hurkacz pe tot parcursul meciului, polonezul și-a depășit așii cu 20-19, în timp ce superior și în manșa secundă. Kyrgios a avut mai mulți învingători (55-47), dar mai multe erori neforțate (24-13).

Hurkacz, care se va confrunta cu capul de serie al patrulea, Casper Rudd, în semifinale, este singurul fost campion Masters 1000 rămas în tragere la sorți.

READ  Cursa Israelului la Campionatul European UEFA Under-21 s-a încheiat cu o înfrângere cu 3-0 în semifinale în fața Angliei.

Ruud a avansat în ultimele patru cu o victorie cu 6-1 6-2 în fața campionului orașului natal Felix Auger-Aliassime, care a fost eliminat în 1 oră și 14 minute.

Victoria norvegianului marchează al treilea meci al său de semifinale ATP Masters 1000 din sezon, canadianul suferind 21 de erori neforțate, comparativ cu cele opt ale lui Rudd.

Daniel Evans, fără cap de serie al Marii Britanii, a luptat cu un set de deschidere dezechilibrat pentru a-l elimina pe Tommy Ball 1-6 6-3 6-4.

Evans îl va înfrunta pe spaniol Pablo Carreno Busta după ce l-a învins pe Jack Draper cu 7-6 (7-4) 6-1 în mai puțin de două ore.