aprilie 19, 2024

Româncele au strălucit la Campionatele Europene de haltere

Sportivele române Loredana Doma, Mihaela Combe și Andrea Cotruda au câștigat câte trei medalii de aur la Campionatele Europene de haltere de la Erevan.

Toma a dominat competiția de smulgere, ridicând 110 kg pentru a câștiga aurul, deși a ratat ultima încercare la 115 kg. Italiana Giulia Miserendino a câștigat medalia de argint la 105 kg, iar Lisa Marie Schweizer din Germania a câștigat medalia de bronz la 103 kg.

Loredana Toma a ratat, de asemenea, prima sa încercare la curat, ridicând 130 kg pentru a ocupa primul loc. DG24.

În clasamentul general, Thoma este pe primul loc la 240 kg, Miserendino este pe primul loc la 230 kg și Davis pe locul doi la 226 kg.

Este al cincilea triplu aur al lui Thoma la Campionatele Europene, după 2017 (Divizie), 2018 (București), 2019 (Batumi) și 2021 (Moscova).

România a câștigat Campionatele de la Erevan cu 14 medalii, 9 de aur, trei de Mihaela Combe (categoria 49 kg), trei de Andrea Kotruță (categoria 55 kg), și trei de Loredana Toma (categoria 71 kg).

Casmina Bana a obținut două medalii de argint la categoria 45 kg (smuls și general), în timp ce Valentin Iancu a mai câștigat o medalie de argint la categoria 55 kg (clean and jerk). Acesta din urmă a câștigat și două bronzuri (smuls și general).

România a participat la Campionatele Europene de Haltere cu o echipă de nouă sportivi, trei bărbați și șase femei, urmărind patru medalii și șase locuri 4 la 6. România nu a participat la Campionatele Europene de anul trecut de la Tirana, deoarece confederația a fost suspendată.