aprilie 25, 2024

România a luat acasă patru medalii de aur la Campionatele Mondiale de canotaj din 2022 din Cehia

Sportivii români au câștigat patru medalii de aur la Campionatul Mondial de canotaj din 2022 de la Racice, Republica Cehă, plasând România pe locul trei în clasamentul final de medalii. Marea Britanie a ocupat primul loc în clasament cu 12 medalii, urmată de Italia cu nouă.

Ionila Kuzmuk a câștigat vineri, 23 septembrie, prima medalie de aur a României la proba de simplu feminin. Apoi, a doua zi, Mariusz Kozmeuk și Sergio Bejan au cucerit aurul la echipa secundă a României în finala de dublu masculin.

Apoi, 25 septembrie a fost o zi și mai uimitoare pentru sportivele române, care au câștigat două medalii de aur: în finala feminină dublu scull (Simona Radis și Ankota Bodnar) și proba feminină de opt (Magdalena Rousseau, Yuliana Puhui, Adriana Alenci, María). Tefodario, Modilina Perić și Amalia Biri Simona Radic, Ioana Franchino și Victoria Stefania Petrano).

„Sunt obosit, dar sunt mulțumit de acest rezultat grozav. Primul aur a fost ceea ce mi-am dorit cel mai mult, dar al doilea înseamnă mult mai mult pentru că în mai puțin de o oră, am luat două medalii de aur și asta este incredibil în sine. . Mă uit spre viitor și cine știe în orice barcă aș putea lua aur”, a spus Radic după cursă, citând Worldrowing.com.

România a participat la campionat cu 11 echipe de canotaj formate din 31 de sportivi.

[email protected]

(Credit foto: Facebook/Federatia Romana de Canotaj; Credit foto: Balint Czucz Photography)

READ  Românca Sorana Cîrstea atacă marketingul sexist în tenis - „Mai bine să fii frumoasă și top 20 decât urâtă și să fii numărul 1”