aprilie 25, 2024

Runda de calificare la Cupa Mondială: Thomas Muller salvează Germania, Olanda a depășit Letonia | știri despre fotbal

Înlocuitorul Thomas Muller a marcat golul victoriei în minutul 81 pentru a finaliza victoria Germaniei cu 2-1 asupra oaspeților săi România în calificările la Cupa Mondială din 2022 vineri seară.

Naționala Germaniei, care a câștigat acum toate cele patru meciuri sub noul antrenor Hansi Flick, conduce clasamentul în Grupa 10 cu 18 puncte din șapte meciuri, cu șase înaintea Macedoniei de Nord și Armeniei.

Au primit doar un gol în ultimele patru meciuri și acum și-ar putea sigila locul cu o victorie asupra Macedoniei de Nord săptămâna viitoare.

Gazdele au avut mâna de sus, dar vizitatorii au fost cei care au marcat primul gol, Iannis Hagi s-a confruntat cu doi fundași, trăgând mingea prin picioarele lui Antonio Rudiger și apoi fixând conducerea în minutul al nouălea.

imagine:
Iannis Hagi își sărbătorește uimitorul gol solo

Posedând mingea și control complet, Germania a petrecut majoritatea primelor 45 de minute din pauza romană, dar nu a avut un final clinic, cu Serge Gnabry și Leon Goretzka aproape.

Gnabry a găsit un egal meritat în minutul 52, lovind un șut redus de la marginea suprafeței de pedeapsă pentru a înscrie cel de-al 20-lea gol în cea de-a 30-a apariție internațională.

Flick promisese o performanță de intensitate ridicată din partea sa și au continuat să provoace bine și să atace în timp ce România, apărând cu cinci bărbați, s-a obosit treptat și a căzut mai adânc în propria jumătate.

După ce Gnabry și Kai Havertz s-au apropiat, Germania, care a dominat mai mult de 70% pe tot parcursul meciului, a obținut victoria atunci când Muller, care a venit la jumătatea reprizei a doua, a atins în poarta îndepărtată după ce Goretzka a lovit cu capul în corner.

READ  În cele din urmă, NFF i-a preluat pe Peseiro Eagles ca antrenor

Davy Klassen a marcat singurul gol în numele Olanda treci peste Letonia 1-0 în deplasare la Riga pentru a se menține în fruntea grupei de calificare la Cupa Mondială.

Vă rugăm să utilizați browserul Chrome pentru un player video accesibil

Extrase din meciul de calificare europeană pentru Cupa Mondială FIFA Grupa G dintre Letonia și Olanda.

Klassen nu a fost marcat în poarta din spate pentru a trage o lovitură de colț pentru Memphis Depay după 19 minute pentru a înscrie singurul gol al jocului, deși olandezii au dominat atacurile aproape implacabile în ultimele 20 de minute și poate că au câștigat cu o marjă și mai mare.

Stephan de Vrij și Debye au trimis ambele șanse bune în a doua repriză, în timp ce la celălalt capăt al terenului, portarul olandez Justin Bigelow a salvat o lovitură de colț în timpul accidentării, pentru a păstra intactul număr de puncte al echipei sale.

Olanda a avansat la 16 puncte în grupa G, cu două puncte în avans Norvegia Și patru pe locul trei curcan După ce aceste două țări au egalat 1-1 la Istanbul în același timp.

A fost a treia victorie a Olandei în patru meciuri de la întoarcerea lui Louis van Gaal ca antrenor și se așteaptă să se apropie de calificarea la Cupa Mondială când vor găzdui marți Gibraltarul la Rotterdam.

Croaţia A rămas pe drumul cel bun pentru a se califica automat la Cupa Mondială 2022 după ce golurile lui Ivan Perisic, Josko Gvardiol și Marco Levaga au ajutat în 2018 subcampionii la o victorie cu 3-0 asupra Ciprului în calificările grupei H.

READ  Estonienii ajută cluburile în faza grupelor conferințelor și a Ligii Europene | Sport

Rezultatul a menținut Croația în frunte cu 16 puncte din șapte meciuri Rusia Diferența de goluri după ce rușii au câștigat cu 1-0 pe teren propriu Slovacia. locul trei Slovenia Cu șase puncte înaintea concurenților după ce a câștigat Malta 4-0 în deplasare.

Între timp, l-am ajutat pe Daniel James să lovească Țara Galilor A luptat înapoi pentru a remiza 2-2 cu Republica Cehă În divertismentele calificări la Cupa Mondială după ce i-au oferit portarului vizitator conducerea în a doua repriză.

Repere ale meciului grupei E de calificare la Cupa Mondială dintre Republica Cehă și Țara Galilor.