martie 19, 2024

Rybakina ajunge pe locul 13 la rând, învingându-l pe Pegula pentru a avansa în finala Miami Open Știri de tenis

Rybakina ajunge pe locul 13 la rând, învingându-l pe Pegula pentru a avansa în finala Miami Open  Știri de tenis

Campioana de la Wimbledon Elena Rybakina, căutând să devină a cincea femeie care câștigă din nou titlul Indian Wells cu titlul de la Miami, a trecut prin două seturi de tip rollercoaster și întârzieri de ploaie pentru a o învinge pe Jessica Pegula cu 7-6 (3) 6-4 în semifinale.

Elena Rybakina (KAZ) face semn publicului după meciul ei cu Jessica Pegula (SUA) (USA TODAY Sports prin Reuters Con)

Niciuna dintre jucătoare nu a putut să servească constant, dar Rybakina, născută la Moscova, care acum reprezintă Kazahstanul, a făcut un tiebreak tensionat înainte de a ieși din al doilea set pentru a înregistra a 13-a victorie consecutivă.

„Obișnuiam să joc mai bine când eram jos”, a spus Rybakina pe teren după prima ei victorie împotriva lui Pegula în trei întâlniri. „Primul set a fost foarte dur. Departajarea ar putea merge în ambele sensuri.”

Adversara lui Rybakina în finală va fi fie de două ori campioană la Wimbledon, Petra Kvitova, care a învins-o pe rusoaica Ekaterina Alexandrova cu 6-4 3-6 6-3, fie românca necaps de serie Sorana Cîrstea.

Joi mai devreme, Medvedev a pus capăt viselor americanului Christopher Eubanks în calificări cu o victorie palpitantă cu 6-3 7-5 într-un meci care a fost întrerupt de ploaie pentru a ajunge pentru prima dată în semifinalele turneului.

Cel de-al patrulea cap de serie rus a trecut cu 3-2 în primul set înainte ca ploaia să înceteze jocul, dar când meciul s-a reluat 30 de minute mai târziu, a fost un om într-o misiune, a câștigat următoarele cinci meciuri și nu a rămas niciodată în urmă.

Medvedev a spart Eubank pentru a patra oară pentru a pecetlui victoria la al treilea punct, când americanul a trimis un forehand atâta timp cât fierbinte rus s-a impus cu 6-3 7-5 și acum a câștigat 22 din ultimele 23 de meciuri.

„Nu am făcut niciodată atât de greu până acum (o întârziere de ploaie). Ploaia m-a ajutat să ies afară și să iau mai multă energie”, a spus Medvedev. „M-a ajutat și am jucat din ce în ce mai bine, cu excepția unui joc prost la serviciu, dar se întâmplă.”

Medvedev o va întâlni în continuare pe rusoaica Karen Khachanov, care a avansat cu o victorie cu 6-3, 6-2, în fața argentinianului Francisco Sirondolo.

Această poveste a fost publicată din fluxul agenției de știri fără modificări ale textului. Doar adresa s-a schimbat.

READ  Înotătorul român Robert Glennie își anunță retragerea la vârsta de 25 de ani