aprilie 19, 2024

Simona Halep se confruntă cu Beatrice Haddad în finala Canadian Open | Știri de tenis

Simona Halep se confruntă cu Beatrice Haddad în finala Canadian Open |  Știri de tenis

Simona Halep a învins-o pe Jessica Pegula cu 2-6, 6-3, 6-4, pentru a-și obține biletul la finala de la Canadian Open de duminică, unde brazilianca o va înfrunta pe Beatriz Haddad Mia după ce a învins-o pe Karolina Pliskova pentru cea mai recentă victorie împotriva jucătoarei de marcaj.

Halep, de două ori campioană a turneului, a avut un început lent, iar americanca a profitat din plin, încheind primul set de 35 de minute cu un as.

Dar jocul de serviciu liber al lui Pegula de la începutul setului doi i-a oferit fostului număr unu mondial român un avans de 3-1 când o eroare neforțată de backhand a condus.

În al treilea set, Halep s-a îndrăgostit de un avans de 3-2, a făcut 10 greșeli duble și a păstrat a 37-a victorie a anului, în ciuda faptului că a jucat mai puțin de 60% din primele serviri.

Odată cu victorie, Halep va reintra în top 10 pentru prima dată în aproape un an, când noile clasamente vor fi lansate luni.

„Incendiul s-a întors”, le-a spus Halep reporterilor, întrebată despre momentele din meci, când era gata să-și dezvăluie frustrarea cu racheta ei.

„Este un semn bun dacă fac asta… uneori mă ajută. Nu știu întotdeauna dacă e bine sau nu. Dar mă ajută.”

Emblematica fostă numărul unu mondial, care a salvat 12 din 17 șanse de break point, a spus că a fost susținută de sprijinul vocal al fanilor de la Toronto în cele mai mari momente ale meciului.

„M-am simțit de parcă sunt astăzi în România”, a spus el.

„Au trimis multă energie. M-au împins prin momente dificile. Așa că vreau să le mulțumesc. Îi aștept, de fapt, mâine.”

READ  Tennessienii conduc o tabără de refugiați ucraineni în România

Hadad Maia a ucis un alt uriaș

În cealaltă semifinală, Hadad Miah a spart un check uriaș pentru a deschide meciul și a produs două primele servicii excelente pentru a lua primul set.

Pliskova a răspuns cu un joc mai agresiv în setul al doilea, rezultând un avantaj de 5-2, dar Hadad Mia a revenit pentru a forța un tiebreak.

În breaker, Pliskova a salvat un punct de meci, dar nu a reușit să-și transforme oportunitatea de set point și a făcut dublă greșeală pentru a încheia o luptă grea.

Hadad Mia, fără cap de serie, a învins-o pe favorita locală Leila Fernandez, numărul unu mondial Ika Sviatek și pe medaliata cu aur la Olimpiada de la Tokyo, Belinda Bencic, în drum spre prima ei finală WTA 1000.

Haddad Miah a învins-o pe Halep în semifinalele Birmingham Classic la începutul acestui an, câștigând singurul ei titlu WTA.