aprilie 20, 2024

Spania trece cilindrul împotriva României – CVBJ

14.11.2021 la 20:20 CET

.

Echipa feminină a Spaniei a obținut a doua victorie consecutivă în drum spre Campionatul European de baschet, în Primul meci al lui Miguel Mendes pe pământ spaniol Ca selecționer național, a jucat duminică la Almería cu o victorie zdrobitoare în fața României (107-52).

ESP

RAM

Spania, 107

(29 + 22 + 24 + 37): Mighty Cazorla (6), Alba Torres (6), Maria Conde (21), Irati Etxari (21) și Raquel Carrera (10) – start cinci -, Silvia Dominguez (6), Leticia Romero (8), Leonor Rodriguez (8), Quiralt Casas (5), Paola Ginzo (10) și Laura Quevedo (6).

Romania 52

(19 + 8 + 7 + 18): Ioana Gisela (14), Florina Gabriella Stannisi (16), Marta Fodor (-), Dora Ardelin (7) și Nicolette Urban (-), Start Five, Carla Popescu (-) și Bianca Maria Fota (-), Stefania Catinian (-), Katie Armano (-), Alexandra Gueta (4), Anisia Croetoro (2) si Alina Poddar (9).

recenzentul

Amal Dahra (Franța), Silvia Marziale (Italia) și Alexandre Marais (Franța).

accidente

Meciul din ziua a doua a Grupei C a etapei de calificare pentru Eurobasket feminin 2023 s-a disputat în fața spectatorilor xxxx la Palacio Municipal Juegos Mediterráneos (Almería).

Naționala Spaniei a fost net superioară adversarului său L-a enervat doar în primele 10 minute de meci Și pentru cei care înving cu un nivel ridicat de apărare, viteză de rotație a mingii, stăpânire a jocului interior și succes în șutul exterior.

Spania a încercat să pună pământul între ei de la început, Apăsarea mingii și efectuarea de atacuri care se termină cu mingile pe stâlpul jos, deși a fost întâmpinat cu un răspuns roman de la Ardelean si Stanici. După o pauză de la Miguel Mendes, naționala și-a ridicat apărarea cu un punct, ceea ce le-a permis să primească un venit slab.

READ  Early Game Ventures investește 1,8 milioane de euro în Kinderpedia românească

Acela, care la finalul primului sfert era de cinci puncte (24-19), a fost în ascensiune la începutul celui de-al doilea, cu două triple de Eleanor Rodriguez si unul dintre Maria Kunt Și Keralt Casas, si cu Paula Genzo atacă stâlpul jos. Spania a depășit douăzeci de echipe (42-21) înainte de finalul primei reprize.

Spania, apasă pedala de accelerație

Spania a fost un tăvălug pe tot parcursul perioadei a doua și după ce a trecut prin vestiare A continuat fără să ridice piciorul. Chiar și cu termenul expirat, România a reușit să taie ritmul spaniolilor, al căror avantaj a continuat să crească, pentru a depăși 40 în ultimul trimestru cu Steaua Contele Maria Și în final 50, ajungând chiar și la 100 de puncte pe tabela de marcaj, cu o triplă a Leticiei Romero.

Maria Conde și Irati Etxari, ambele cu 21 de puncte, au fost cele mai bune jucătoare ale Spaniei El conduce o echipă a modelelor sale duminică la Almeria și a înscris deja două victorii în această primă etapă, fiind singura echipă din grupă care are două victorii și este deja lider.