Starul român David Popovici a fost desemnat înotătorul anului de revista Swimming World

Revista Swimming World l-a numit pe starul român în ascensiune David Popovici cel mai bun înotător masculin al anului din lume. Potrivit clubului sportiv Dinamo Bucuresti, este prima data cand un inotator roman primeste acest titlu.

Înotătorul român de 18 ani prezintă Pe coperta revistei Swimming World decembrie 2022Alături de înotatorul anului Ariarn Titmus.

CS Dinamo Bucuresti a declarat: „Revista Swimming World, cea mai prestigioasa publicatie din lume dedicata inotului, l-a desemnat pe David Popovici cel mai bun inotator al anului 2022. Este pentru prima data in istorie cand un inotator roman primeste aceasta nominalizare”.

Și așa David (CS Dynamo) intră în lista selectă a numelor mari. Clubul sportiv a adăugat că ultimul câștigător (2021 și 2019) a fost americanul Caleb Dressel.

David Popovici a devenit anul acesta noua vedetă a lumii înotului, cucerind mai multe medalii și recorduri. De asemenea, a făcut istorie la Campionatele Mondiale de Acvatic de la Budapesta din iunie, câștigând de două ori medalii de aur la 100 m și 200 m liber.

Citeşte mai mult:

România a luat acasă opt medalii la Campionatele de înot de la Lima, în timp ce David Popovici strălucește

Alergatorul român David Popovici a câștigat două medalii de aur și a stabilit un nou record mondial la Campionatele Europene de înot

Înotătorul român David Popovici a câștigat medalia de aur în finala Campionatului European la juniori 200 m liber