martie 28, 2024

Știri catalane | Kimutai din Bahrain și Yemer din Etiopia au doborât recorduri la Maratonul de la Barcelona din 2023

Știri catalane |  Kimutai din Bahrain și Yemer din Etiopia au doborât recorduri la Maratonul de la Barcelona din 2023

Bahrain, născut în Kenya Marius Kimotai Categoria masculină a câștigat duminică Maratonul Barcelona 2023 de la Zurich, completând cursa de 42 km într-un record de două ore, 5 minute și 6 secunde.

„Nu mă așteptam să câștig astăzi pentru că a fost atât de competitiv”, a spus Kimutai. „Mă simt foarte fericit și o mare realizare după toată munca pe care am depus-o aici, la Barcelona, ​​pentru a obține cel mai rapid timp al meu vreodată.”

Kimutai a fost cu exact 47 de secunde mai rapid decât Yihunilign Agane din Etiopia, care a deținut anterior recordul pentru cel mai rapid alergător la Maratonul de la Barcelona.

Marocanul Othman El Goumri a ocupat locul doi, la 12 secunde după Kimotai, în timp ce kenyanul Kan Keigen Ozbelin a ajuns pe locul al treilea după ce a terminat cursa cu un timp de două ore, cinci minute și 38 de secunde.

A fost cel mai rapid catalan Carliss Montlorcare a finalizat cursa în 2 ore, 25 de minute și 11 secunde și a terminat pe locul douăzecea.

Jordi Madeira Din Granollers, lângă Barcelona, ​​a câștigat din nou la categoria utilizatorilor de scaune rulante.

femei mai rapide

Zainba Yimar Workudin Etiopia, a fost cea mai rapidă femeie din cursă, completând maratonul în 2 ore, 19 minute, 44 de secunde.

„Sunt foarte fericit să câștig astăzi la Barcelona”, a spus Yemmer. „Am avut sentimente foarte bune și am putut să dau tot ce am mai bun pe un circuit uimitor.”

Yimer a fost cu peste 3 minute mai rapid decât recordul anterior deținut de Meseret Gebre Dekebo, tot din Etiopia: 2 ore 23 minute 11 secunde.

READ  Soella Braverman spune că vrea ca mai mulți britanici să devină culegători de fructe

Keniana Celi Chepigo Kapch s-a clasat pe locul doi la categoria feminină, după ce a terminat maratonul cu un timp de două ore, 20 de minute și trei secunde, în timp ce românca kenyană Delphine Meringor a ocupat locul trei cu un timp de două ore, 20 de minute și 49 de secunde. .

Peste 11.000 de alergători

în întregime, 11.450 de alergători Participați la ediția din 2023 a cursei, aproape la fel de mulți ca înainte de pandemie.

55% dintre participanții din acest an sunt din străinătate, din 119 țări diferite, în timp ce 25% au fost femei. Doi dintre ei, cu vârste cuprinse între 16 și 64 de ani, au fost internați în spital după ce au suferit un stop cardiac.

Alergătorii aleargă în fața unora dintre cele mai emblematice repere ale orașului, inclusiv a lui Gaudí Biserica Sfânta FamilieSau Torre Glòries sau Arcul de Triumf.